Turizm sektöründe meslek sertifikasyonu ve Kuşadası'ndaki otellerde istihdam edilen personelin eğitim düzeyleri üzerine bir araştırma
Occupational certification in tourism sector and a study on the education level of the personelle employed in hotels in Kuşadası
- Tez No: 99874
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN RIZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Mesleki sertifika (Mesleki Belgelendirme), kısaca mesleki ehliyet belgesi olarak tanımlanabilir. Mesleki ehliyet belgeleri, mesleki belgelendirme sınavları sonucunda işgörenlere verilmektedir. Mesleki ehliyet ve mesleki belgelendirme sınavları meslek sertifikasyonu sistemi içerisinde yer almaktadır. Bu sistemin amacı, ülke çapında, özellikle turizm işletmelerinde çalışacak işgörenlerin mesleki bilgi ve becerilerini ölçmek, gerekirse yükseltmek ve yapılan sınavlar sonucunda, o işin gerektirdiği mesleki bilgi ve becerilere sahip olmayan işgörenlerin turizm sektöründe çalışmalarını önlemektir. Turizm sektöründe yer alan mesleklerin büyük ölçüde insangücü ile gerçekleşmesi ve kaliteli hizmet anlayışının, yalnızca eğitilmiş ve nitelikli işgörenler istihdam etmekle sağlanabileceği düşünüldüğünde, Türkiye'de tüm sektörlerde olduğu gibi, özellikle hizmet sektöründe meslek sertifikasyonu sistemine duyulan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Kısaca özetlenen bu çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde, turizm sektöründe meslek sertifikasyonu sistemine ilişkin teorik bilgiler verilmiştir. Üçüncü ve son bölüm olan uygulama kısmında, Kuşadası yöresinde bulunan dört ve beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin, meslek sertifikasyonu sistemi hakkındaki görüşlerine ilişkin bulgular ve bu bulguların değerlendirilmesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational certificate (occupational documentation) could be, briefly, described as occupational Hence document. Occupational Hence documents are given to employees following occupational certificate exams. These exams are included in occupational certification system. The reason for this system is to measure the occupational knowledge and efficency of the employees who are going to work especially in tourism establishments and, if necessary, to raise their knowledge and efficiency and to prevent those employees who lack these qualities from working in the tourism sector. Professions in tourism sector mostly require man - power. When the fact that good - quality service could be achieved only by employing well - educated and qualified employees is considered, it could be seen that the need for the occupational certification system, especially in the service sector, just as in all others sectors in Turkey, is increasing day by day. This study, as summerised briefly above, in contains 3 parts. In the first two parts theoratical information on occupational certification system in tourim sector has been given. In the third and the last part, the findings about the ideas of the employees working in the tourism sector in Kuşadası region and the analyses of these findings have been given.