Firma değeri ve Denizli'de iki firma üzerinde bir uygulama
Firm value and an application on two firms in Denizli
  1. Tez No: 99875
  2. Yazar: HAFİZE MEDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
?235 Faaliyetini sürdürmekte olan her firmanın bir değeri vardır. Çeşitli nedenlerle firma değerinin tespiti gerekebilir. Değeri tespit edilecek firma, başka kişi, ya da kuruluş tarafından alınması düşünülen bir firma, birleşme aşamasında olan bir firma, özelleştirilmesi düşünülen bir kamu kuruluşu olabileceği gibi, halka açılmayı düşünen bir firma olabilir. Ancak, firma değerinin belirlenmesinde tek ve kesin sonuç veren bir değerleme yöntemi yoktur. Farklı amaçlarla firma değerinin hesaplanması gerektiği gibi, değer tespiti için de farklı yöntemler mevcuttur. Bu yöntemlerin her biri, diğer yöntemlerin eksikliklerini gidermek amacıyla geliştirilmiştir. Yöntemlerin bir kısmında, sadece firmanın mevcut bilanço ve gelir tablosu verileri kullanılır. Bu nedenle, bu yöntemlerle firma değerinin hesaplanması kolaydır. Ancak, bu yöntemlere göre elde edilen sonuçlar, firmanın gerçek değerini vermekten uzaktır. Enflasyonun yüksek olduğu istikrarsız ekonomilerde bu yöntemler sağlıklı sonuçlar vermez. Çünkü, tarihi veriler firmanın mevcut durumunu ve gelecekteki beklentiler doğrultusunda nasıl bir gelişim içinde olabileceğini göstermekten uzaktır. Özellikle, halka açılmak amacıyla firmanın değer tespiti yapılacaksa, daha kapsamlı ve gerçekçi değerleme yöntemlerinin de kullanılması gerekir. Gerçek değerin tespiti için geliştirilen bu yöntemlerde, öncelikle genel ekonomik durumun mevcut ve muhtemel gelişimi değerlendirilir. İkinci aşamada, firmanın içinde bulunduğu sektörün mevcut durumu incelenir. Daha sonra, sektörün gelişim seyri ve bu gelişim içinde firmanın durumu değerlendirilir. Üçüncü aşamada, firmanın kendi iç yapısı değerlendirilir. Firma analizi dediğimiz bu aşamada, ilk olarak firmanın mevcut durumu değerlendirilir ve elde edilen veriler, firmanın geleceğine yön verecek olan ekonomik gelişmeler ile sektörel gelişmeler ışığında-236- değerlendirilerek, firmanın gelecekteki durumunun nasıl olabileceği yönünde tahminlerde bulunulur. Geliştirilen yöntemlerin hepsi farklı sonuçlar vermektedir. Bu yöntemler tek başına kullanıldığında firmanın gerçek değerini ifade etmekten uzaktır. Bu nedenle, her yöntemle elde edilen sonuçların ortalamasının alınması daha gerçekçi sonuç verebilir. Bunun yanında, halka açılma aşamasında hisse senedinin açılış fiyatını belirlerken, borsada işlem gören firmaların F/K oranlan ile PD/DD oranlan da firmanın hisse senedi fiyatının tespitinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
-237- A firm continuing its activities has a value. There might be a need for the valuation of a firm for some reasons. The firm which is to be valuated might be a firm which is about to merge with another or a public sector which will be privatised. Unfortunately, there is no method which provides a unique and absolute result. Valuation can be made for various aims, and there are different methods that can be employed for valuation. Each method has been improved (developed) in order to cope whit the deficiency of other methods. In some of the methods, the data associated with the balance sheet and profit and less table are employed. In such methods it is rather easy to calculate the value of the firm. On the other hand, these methods are far from providing the real value of the firm. These methods are not able to give healthy and reliable results in economies in which inflation is very high. It is necessary to employ more reliable methods in particular for initial public offering. In method which have been developed for valuating the real value. It is firstly assessed the existing situation and possible development of general economy. At the second stage, the circumstances under which a firm operates are assessed. Then, the development trend of the firm is assessed. At the third stage, the internal structure of the firm valuated. At this stage called the analysis of the firm the existing position of the firm valuated and the data obtained from this valuation will be employed in order to predict the future position of the firm. The use of the developed methods will give rise to different results. If only one method is employed, it is not possible to valuate the real value of the firm. Thus, the results, obtained from the use of each method should be compared and then- average should be used. This will lead to much healthier results in addition, at the stage of initial public offering while determining the price of the issues, the result of the P/E and MVZBV of the firms operating in stock ex-change can be used to determine the price of the bond.