İdari faaliyetin yürütülme ve düzenleme aracı olarak“sözleşme”
“Contract”as a legal instrument for the execution and regulation of administrative activity
- Tez No: 998747
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, idarenin hukuki araçlarından sözleşme, idari faaliyetin yürütülmesinde“hukuki ilişki kurma”ve“düzenleme”işlevleri kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın ilk savı idarenin faaliyetlerini yürütme sürecinde geleneksel olarak benimsediği kamu gücüne dayalı tek yanlı işlem anlayışının, kamu yönetimindeki değişimler ve bunun idare etme anlayışına sirayeti doğrultusunda bir kırılma göstererek sözleşmenin daha fazla alanda ve daha farklı gayelerle başvurulan bir hukuki araç olarak görünürlüğünü arttırdığıdır. Çalışma kapsamında sözleşmenin idare hukukundaki işlevleri bakımından bir ayırım yapmaya çalışılarak, sözleşme isimli yahut da sözleşme görünümlü idari muamelelerin hangi hallerde hukuki niteliği itibariyle gerçek bir sözleşme teşkil ettiği tespit edilmeye çalışılmıştır. İlk bölümde bir hukuki işlem olarak sözleşme ve idare hukukumuzdaki görünümü ve gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde idare hukukunda sözleşmenin klasik işlevi olarak adlandırdığımız hukuki ilişki kurma işlevi, faaliyetin yürütülmesinde kamu gücüne dayalı tek yanlı işlem aracılığıyla hukuki ilişki kurma ile karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu suretle sözleşmenin, tek yanlı işleme bir alternatif mi yoksa bir tamamlayıcı araç mı olduğu sorgulanırken, idarenin sözleşme yapma ve sözleşmeyi tercih hususundaki yetkisi sorunları ele alınmıştır. İdari faaliyetin tek yanlı işlemlerle yürütülmesi sürecinde idarenin vatandaşlarla usuli bir aşama olarak sözleşmesel ilişki kurma eğilimi, arka planındaki gerekçeler yanında hukuki etki ve sonuçları ile klasik işlevden farklılaşan yönleriyle ayrıca irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise idarenin düzenleme yetkisinde sözleşmenin işlevleri,“hukuki ilişki kurmak”,“düzenleme aracı olmak”,“isimlendirme”yahut da yalnızca bir“görünüm”işleviyle ayrı başlıklar altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the contract, as one of the legal instruments of the administration, is examined within the framework of the functions of“establishing legal relations”and“rulemaking”in the conduct of administrative activity. The first argument of the study is that the traditionally unilateral, public power-based approach adopted by the administration in carrying out its activities has shown a rupture in parallel with transformations in public administration and the accompanying changes in the notion of governance. As a result, the contract has gained greater visibility as a legal instrument employed in more diverse areas and for different purposes. Within the scope of the study, an attempt is made to distinguish the functions of contracts in administrative law and to determine in which cases administrative acts named as contracts or appearing as such actually constitute true contracts in terms of their legal nature. In the first chapter, the contract as a legal act and its appearance and development in our administrative law are addressed. In the second chapter, the classical function of the contract in administrative law, namely the function of establishing legal relations, is analyzed in comparison with the unilateral act based on public power as a means of establishing legal relations in the conduct of activities. In this way, while questioning whether the contract is an alternative or a complementary tool to the unilateral act, the issues concerning the administration's authority to conclude contracts and to choose contracts as a method are discussed. Furthermore, the administration's tendency to establish contractual relations with citizens as a procedural stage in the process of carrying out administrative activity through unilateral acts is examined in terms of its underlying reasons, legal effects and consequences, and the aspects in which it differs from the classical function. In the third chapter of the study, the functions of contracts within the administration's rulemaking authority are examined under distinct categories such as“establishing legal relationships,”“serving as a regulatory tool,”“designation,”or merely the“appearance”of a contract.