D.T.C.F yazma eserler kataloğunda yer alan Sûz-ü Güdaz mesnevisi minyatürleri
  1. Tez No: 998785
  2. Yazar: RAHİME AKALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Dil ve Tarih- Coğrafya Fakültesi yazma eserler kataloğunda Mustafa Con A 532 ketebe kaydıyla yer alan Sûz-u Güdaz mesnevisinin minyatürleri incelenmiştir. Sûz-ü Güdaz mesnevisi ve Elif Abdal mesnevisi aynı cilt içerine yer alır. Eserde toplam 11 adet minyatür bulunur ve bu minyatürlerden 8 tanesi Sûz- ü Güdaz mesnevisine aittir. Sûz-ü Güdaz mesnevisi erkeğin ölmesi sonucu eşiyle ölmeyi seçen bir kadının öyküsüdür. Hint kültürüne ait bir geleneğin aşk öyküsü olarak anlatıldığı bu öykü konu bakımından özgün bir anlatıma sahiptir. Çalışmada Sûz-ü Güdaz mesnevisi diğer bazı müze ve koleksiyonlarda yer alan örnekleri ve D.T.C.F. Mustafa Con A 533 ketebe kaydı ile aynı ciltte muhafaza edilen Elif Abdal mesnevisi ile kıyaslanır. Bu kıyaslamalar ketebe kaydında eserin oluşturulduğu atölye ve tarihleme hakkında ipuçlarına ulaşmayı sağlar. Bazı müze ve koleksiyonlarda yer alan Sûz-ü Güdaz mesnevisi örnekleri incelendiğinde konu bakımından ortak ancak resim üslubu bakımından birtakım farklılıklar olduğu görülür. D.T.C. F nüshası kalem-i siyahi üslubuyla diğer nüshaların ise renkli olarak istinsah edilir. Bu nedenle çalışmada yer alan Sûz-ü Güdaz nüshaları arasında D.T.C.F. nüshası boyama tekniği ile özgün bir yere sahiptir. Çalışmada müze ve koleksiyonlarda yer alan eserler ile yapılan kıyaslama birtakım ipuçlarına erişilmesini sağlasa da en önemli ve net belirteçe Elif Abdal mesnevisi ile ulaşılır. Aynı cilt içinde muhafaza edilen bu iki eserin aynı tarihlerde müzeye gelmiş olma olasılığı ihtimal dahilindedir. Ancak her iki mesnevinin kalem-i siyahi üslubu ile istinsah edilmesi ve minyatürlerde kullanılan renklerin, motiflerin, figürlerin benzerliği aynı atölyeden hatta aynı usta elinden çıktığı savını güçlendirir. Elif Abdal mesnevisinde yer alan figürlerin Safevi döneminde benzer örnekleri olması yanı sıra Şah Abbas dönemi modasını yansıtan başlıkların pek çok figürün başında yer alması bize bu eserin İran'da istinsah edildiğini söyler. Bu çıkarımlardan elde edilen veriler ışığında daha önceden tarihlenmemiş Sûz-ü Güdaz mesnevisi 17. Yüzyıla tarihlendirilmiş, İran'da Safevi döneminde istinsah edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, miniatures of Sûz-u Güdaz masnavi, which are included in the catalog of Faculty of Languages, History and Geography, with the registration of Mustafa Con A 532 ketebetch, has been examined. Sûz-ü Güdaz mesnevi and Elif Abdal masnavi are involved in the same volume. There are a total of 11 miniatures in the work and 8 of these miniatures belong to Sûz- ü Güdaz mesnevi. Sûz-ü Güdaz mesnevi is the story of a woman who chosed to die with her husband as a result of the death of the man. This story, in which a tradition of Indian culture is told as a love story, has a unique narrative in terms of the theme. In this study, Sûz-ü Güdaz mesnevi, has been compared with its other samples in some other museums and collections and also with Elif Abdal mesnevi, which is preserved in the same volume as a record of D.T.C.F. Mustafa Con A 533. These comparisons provide to reach to the clues about the workshop and dating, where the work was created in the ketebe record. When the examples of Sûz-ü Güdaz mesnevi in some museums and collections are examined, it is seen that there are some differences in terms of the theme but several differeneces in terms of painting style. The copy of D.T.C.F. was copied as colored with the pen-i black style, but the others were copied as colored. For this reason, among the copies of Sûz-ü Güdaz in this study, the copy of D.T.C.F. has a unique place with its painting technique. Although the comparison, made with the works in the museums and collections in this study, provides to reach to some clues, via Elif Abdâl masnavi it is reached to the most important and clear signal. It is possible that these two works, which are preserved in the same volume, came to the museum on the closer dates. The fact that both masnavis were coppied with the pen-i black style and the similarity of the colors, motifs and figures used in miniatures strengthens the argument that they were created in the same workshop or even by the same master. The fact that the figures in the Elif Abdal masnavi have similarities with the Safavid period's works, as well as the headlines that reflect the fashion of Shah Abbas era, indicate that this work was coppied in Iran. As a conclusion, in the light of the data obtained from these inferences, the Sûz-ü Güdaz masnavi, which was not dated before, was dated to the 17th century and it was coppied in Iran during the Safavid period.