Ahmet Şerif İzgören'in Kara Oklar Çetesi serisi romanları ve Bandırma Roket Kulübü romanının çocuk edebiyatının temel ilkeleri açısından incelenmesi
Examination of Ahmet Şerif İzgören's novels in the Kara Oklar Çetesi series and Bandırma Roket Kulübü novel in terms of basic principles of children's literature
  1. Tez No: 998792
  2. Yazar: İLKAY YILDIRIM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk edebiyatının geç gelişen bir alan olması, bu alanda verilen eserlerin nicelik bakımından fazla ama nitelik bakımından incelenmesi gereken ürünler olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında nitelikli çocuk kitaplarının büyük bir önemi vardır. Günümüzde bu alanda çocuklara ulaşan nitelikli eser sayısı artış göstermekle beraber zaman zaman ticari kaygıyla oluşturulup okurun beğenisine sunulan bazı eserlerin gerek konu gerekse dil kullanım özellikleri gibi çeşitli yönleriyle çocuklara uygun nitelikte olmadığı görülmüştür. Bu durum, aileler ve öğretmenler için nitelikli kitap seçiminin önemini artırmakla beraber bu seçimi bir hayli zorlaştırmaktadır. Bu bağlamda, araştırmacıların çocuk edebiyatı eserlerini inceleyen çeşitli çalışmalar yaparak ailelere ve öğretmenlere rehberlik etmesi gereklidir. Bu çalışmada, Ahmet Şerif İzgören'in Bandırma Roket Kulübü (2023) isimli romanı ve Kara Oklar Çetesi: Büyük Macera (2022), Kara Oklar Çetesi: Kıbrıs Aziz Barnabas'ın Sırrı (2021), Kara Oklar Çetesi: Avustralya Macerası (2022) seri romanları bu amaç doğrultusunda incelenmiştir. Söz konusu kitapların, dış yapı ve iç yapı bakımından çocuk edebiyatının temel ilkelerine uygunluğu değerlendirilmiştir. Çalışma, nitel bir yöntemle yürütülmüştür. Doküman incelemesi tekniği kullanılmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla çözümlenme yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relatively recent development of children's literature has revealed that while the number of works produced in this field is high, their quality requires careful examination. High-quality children's books are crucial in fostering reading habits in children. While the number of high-quality works reaching children is increasing today, some works created for commercial gain and presented to readers are found to be unsuitable for children in various aspects, including subject matter and language use. This situation increases the importance of selecting quality books for families and teachers, but also makes this selection considerably more difficult. In this context, researchers need to conduct various studies examining children's literature to guide families and teachers. This study examines Ahmet Şerif İzgören's novel, Bandırma Roket Kulübü(2023), and his series of novels, Kara Oklar Çetesi: Büyük Macera (2022), Kara Oklar Çetesi: Kıbrıs Aziz Barnabas'ın Sırrı (2021), Kara Oklar Çetesi: Avustralya Macerası (2022) with this aim in mind. The books in question were evaluated for their conformity to the fundamental principles of children's literature in terms of both external and internal structure. The study was conducted using a qualitative method. Document analysis technique was employed, and the data obtained were analyzed through descriptive analysis.