Ekmek üretim tesislerindeki risk etmenlerinin Fine-Kinney ve Bulanık Fine-Kinney yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of risk factors in bread production facilities using Fine-Kinney and Fuzzy Fine-Kinney methods
- Tez No: 998822
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE BAL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Hayati fonksiyonlarımızın gelişimi ve devamlılığını sağlayabilmek için güvenilir gıda üretimi ve tüketiminin sürdürülebilirliği insanların sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesinin temel gerekliliklerindendir. Gıdaların güvenilir, sağlıklı ve kaliteli bir şekilde üretilmesi halk sağlığı açısından önem arz etmektedir. Tarıma dayalı sanayi işletmelerinden ekmek üretim tesisleri, ülke nüfusunun zorunlu gıda gereksinimini karşılaması bakımından geniş bir yelpazeye sahiptir. Ekmek üretimi, gıda imalatı alt sektörleri arasında işyeri sayısı, çalışan sayısı ve iş kazası geçiren sigortalı işçi sayısı bakımından ilk sıralarda yer almaktadır. Gıda işletmecileri, güvenilir bir gıda üretiminde gıdalarda oluşabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik risk etmenlerine önem verirken; iş sağlığı ve güvenliği yönündeki risk etmenlerine daha az önem vermektedirler. Ekmek üretim tesisleri iş sağlığı ve güvenliği bakımından pek çok riski bünyesinde barındırmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, işyeri ortamından kaynaklanan tehlike ve risklerin bertaraf edilerek çalışma ortamını daha güvenli ve sağlıklı bir hale getirilmesi için yapılan tüm faaliyetler olarak tanımlanabilir. Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, ekmek üretim tesisleri de dahil olmak üzere tüm iş yerlerine yönelik düzenlemeler getirmiştir. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar teknolojik yenilikleri takip ederek hazırlanmış, ekonomik olarak daha uygun ve sürekli iyileştirilebilir olmalıdır. Bu çalışma, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kanunları, tebliğleri, bu konu ile ilgili yayınlanmış bilimsel çalışmaları dikkate alarak ekmek üretim tesisinde bulunan risk etmenlerinin Fine-Kinney ve Bulanık Fine Kinney metotlarıyla incelenmesi ve çözüm önerilerini içeren bir çalışma ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ensuring the development and continuity of our vital functions requires the sustainability of reliable food production and consumption, which are fundamental requirements for people to have a healthy, balanced and adequate diet. The production of safe, healthy and high-quality food is important for public health. Bread production facilities, as agriculture-based industrial enterprises, cover a wide range in terms of meeting the essential food requirements of the country's population. Bread production ranks among the top sectors in terms of the number of workplaces, number of employees, and number of insured workers involved in workplace accidents within the food manufacturing sub-sectors. While food operators prioritise physical, chemical, and biological risk factors that may arise in food during reliable food production, they place less emphasis on occupational health and safety risk factors. Bread production facilities harbour many occupational health and safety risks. Occupational health and safety can be defined as all activities carried out to eliminate hazards and risks arising from the workplace environment and make the working environment safer and healthier. In Turkey, the Occupational Health and Safety Law No. 6331 has introduced regulations for all workplaces, including bread production facilities. Work in this area should be prepared by following technological innovations and should be economically more feasible and continuously improvable. This study aims to examine the risk factors in a bread production facility using Fine-Kinney and Fuzzy Fine-Kinney methods, taking into account occupational health and safety laws, regulations, and published scientific studies on the subject, and to present a study including proposed solutions.