The effect of social media ınfluencers on brand trust: Aqualitative study based on followers' perceptions.
Sosyal medya fenomenlerinin marka güvenine etkisi: Takipçilerin algılarına dayalı nitel bir çalışma
- Tez No: 998851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇİÇEK, DOÇ. DR. ÜMİT DENİZ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sosyal medya fenomenlerinin marka güveni üzerindeki etkisini takipçilerin algı ve deneyimleri üzerinden incelemektedir. Dijital kültürde güven, artık yalnızca markaların kurumsal itibarıyla değil, bireyler arası etkileşimler ve içerik üreticilerinin temsil biçimleriyle inşa edilmektedir. Bu çalışma, fenomenlerin samimiyet, şeffaflık, uzmanlık ve tutarlılık gibi kişisel niteliklerinin markaya duyulan güveni nasıl şekillendirdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışma, sosyal medya platformlarında aktif olarak fenomen içerikleriyle etkileşime giren 18–35 yaş arası kullanıcılarla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiş; fenomenlere yönelik güvenin oluşum süreci, fenomen tanıtımlarının marka güvenine etkisi ve güven zedelenmesi ve eleştiriler olmak üzere üç ana tema belirlenmiştir. Bulgular, fenomenlerin içten, deneyim temelli ve tutarlı bir iletişim dili benimsediklerinde markaya yönelik güvenin güçlendiğini ortaya koymuştur. Doğal anlatım, sosyal kanıt ve fenomen–marka değer uyumu, güvenin aktarımını destekleyen başlıca unsurlardır. Buna karşılık, aşırı ticarilik, gizli sponsorluk ve tutarsız marka değişimleri gibi uygulamalar hem fenomenin kişisel güvenilirliğini hem de markanın itibarı algısını zayıflatmaktadır. Sonuç olarak çalışma, sosyal medya fenomenlerinin yalnızca tanıtım aracı değil, markalarla tüketiciler arasında güvenin inşasında rol oynayan kültürel aracılar olduğunu göstermektedir. Araştırma, dijital pazarlama stratejilerinde sürdürülebilir güven oluşturmanın samimiyet, etik şeffaflık ve uzun vadeli iş birliklerine dayandığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of social media influencers on brand trust through the perceptions and experiences of their followers. In digital culture, trust is no longer built solely upon corporate reputation, but rather through interpersonal interactions and the representational practices of content creators. The research aims to understand how influencers' personal attributes—such as authenticity, transparency, expertise, and consistency—shape followers' trust in brands. Conducted within a qualitative research framework, the study is based on semi-structured, in-depth interviews with users aged 18–35 who actively engage with influencer content on social media platforms. The collected data were analyzed using thematic analysis, revealing three main themes: the formation of trust toward influencers, the impact of influencer promotions on brand trust, and the erosion and critique of trust. The findings show that when influencers adopt a genuine, experience-based, and consistent communication style, trust in the associated brand strengthens. Natural storytelling, social proof, and influencer–brand value congruence emerged as key elements supporting trust transfer. Conversely, excessive commercialization, undisclosed sponsorships, and inconsistent brand endorsements weaken both the influencer's personal credibility and the perceived reputation of the brand. In conclusion, the study demonstrates that social media influencers function not merely as promotional tools but as cultural intermediaries who play a pivotal role in constructing trust between brands and consumers. The research emphasizes that sustainable trust in digital marketing strategies relies on authenticity, ethical transparency, and long-term collaborations.