Supresyon Baş Savurma Testi'nde (SHİMP) ölçülen vestibülooküler refleks kazançları ile fiziksel aktivite sıklığı arasındaki ilişki
The relationship between vestibulo-ocular reflex gains measured in the Suppression Head Toss Test (SHIMP) and physical activity frequency
  1. Tez No: 998890
  2. Yazar: BÜŞRA NEHİR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Odyoloji, Kulak Burun ve Boğaz, Audiology, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde fiziksel aktivite düzeyinin vestibülooküler refleks kazançları üzerine etkisini video baş savurma testi (vHIT) ve supresyon baş savurma testi (SHIMP) kullanarak incelemek ve fiziksel aktivite düzeyi ile vestibüler fonksiyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya yaşları 18–65 arasında değişen, 41'i kadın ve 26'sı erkek olmak üzere toplam 67 sağlıklı birey dâhil edilmiştir. Katılımcıların bir haftalık fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Uzun Formu (UFAA) ve bir yıllık fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Fiziksel Aktivite Alışkanlığını Değerlendirme Anketi (FAADA) uygulanmıştır. Tüm katılımcılara vHIT ve SHIMP testleri uygulanarak vestibülooküler refleks kazançları elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri IBM SPSS Statistics Base 25.0 ile gerçekleşmiştir. İstatistiksel anlamlılık için p değerinin 0.05'in altında olması anlamlı kabul edilmiştir. UFAA ve FAADA skorları ile vHIT ve SHIMP sağ ve sol kazanç değerleri arasında pozitif yönde anlamlı bir korelasyon saptanmıştır (p<0,01, p<0,05). Fiziksel aktivite düzeyi arttıkça hem vHIT hem de SHIMP kazanç değerlerinin yükseldiği belirlenmiştir. İnaktif gruplarda yer alan katılımcıların vHIT ve SHIMP kazanç değerleri, minimal aktif ve çok aktif gruplara kıyasla anlamlı derecede daha düşük bulunmuştur (p<0,05). Cinsiyet ve yaş grupları arasında vHIT ve SHIMP kazançları açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Çalışmanın bulguları, fiziksel aktivite düzeyinin vestibüler sistem fonksiyonları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve düzenli fiziksel aktivitenin VOR kazançlarını artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effect of physical activity level on vestibulo-ocular reflex gains in healthy individuals using the video head impulse test (vHIT) and the suppression head impulse paradigm (SHIMP), and to determine the relationship between physical activity level and vestibular functions. A total of 67 healthy individuals aged between 18 and 65 years, including 41 females and 26 males, were included in the study. The International Physical Activity Questionnaire–Long Form (IPAQ) was administered to assess physical activity over the previous week, and the Physical Activity Habit Assesssment Questionnaire (PAHAQ) was used to evaluate physical activity habits over the past year. vHIT and SHIMP tests were applied to all participants to obtain vestibulo-ocular reflex gains. Data analyses were performed using IBM SPSS Statistics Base 25.0. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Significant positive correlations were found between IPAQ and FAADA scores and right and left vHIT and SHIMP gain values (p<0.01, p<0.05). As physical activity level increased, both vHIT and SHIMP gain values also increased. Participants in the inactive groups demonstrated significantly lower vHIT and SHIMP gain values compared to the minimally active and very active groups (p<0.05). No significant differences were found in vHIT and SHIMP gain values according to sex or age groups (p>0.05). The findings of this study indicate that physical activity level has a positive effect on vestibular system functions and that regular physical activity may enhance VOR gains.