Rosa × damascena Herrm. (gül) içeren cilt maskelerinin geliştirilmesi ve yaşlanma karşıtı etkilerinin incelenmesi
Development of skin masks containing Rosa × damascene Herrm. (rose) and investigation of their anti-aging effects
- Tez No: 998915
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
Özet
Rosa × damascena Herrm. (Gül) İçeren Cilt Maskelerinin Geliştirilmesi Ve Yaşlanma Karşıtı Etkilerinin İncelenmesi Amaç: Rosaceae familyasına ait R.×damascenaHerrm.türündenelde edilen gül yağı ve distilasyon sırasında yan ürün olarak elde edilen gül suyu, gül mayası ve gül kazan suyubitkisel ürünolarak kullanılmıştır. Hem ürünlerin hem de bunları kullanarak çeşitli konsantrasyonlarda hazırladığımız formülasyonların içerik analizleri ile birlikte; antioksidan, antiaging, antimikrobiyal aktivite çalışmaları yapılmştır. Bitkisel ürünlerin ve formülasyonların kullanım güvenliği için genotoksisite testleride uygulanmıştır. Materyal ve Metot: Bitkisel ürünlerin ve formülasyonların uçucu bileşik analizleri, sekonder metabolit analizleri ve elemental analizleri sırasıyla GC-MS, LC-MS/MS, ICP-MS yöntemleriyle yapılmıştır. Fenolik içerik tayini ve tanen miktar tayini Folin-Ciocalteau yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Antioksidan kapasiteleri ise DPPHveABTS+ yöntemleriyle tayin edilmiştir. Antiaging yaklaşımlar için tirozinaz, kolajenaz, elastaz ve hyaluronidaz enzim inhibisyon yöntemleri kullanılmıştır. Antimikrobiyal aktivite için mikrodilüsyon yöntemi, genotoksik analizler için ise Ames/Salmonella,ve Allium cepa test sistemleri kullanılmıştır. Bulgular: R. ×damascena uçucu yağının ana bileşenleri sitronellol (%16.6), geraniol (%15.6), γ-muurolen (%14.5) ve nerol (%11.5) olarak tespit edilmiştir. Gül mayası ve gül suyunun feniletil alkol oranının%33.8 ve %44.6olduğu görülmüştür. Gül kazan suyunun sekonder metabolitler açısından kinik asit, gallik asit, kersetin gibi zengin fenolik bileşikler içerdiği dikkat çekmiştir. En yüksek fenolik (119.5 μg GAE/mg) ve tanen (264.8 μg TAE/mg) içeriği gül kazan suyunda tespit edilmiştir. Ayrıca, IC50 değerleri sırasıyla 87 µg/mL ve 4.67 µg/mL olan gül kazan suyu, en yüksek DPPH•ve ABTS⁺ radikal giderici aktiviteyi göstermiştir. Bunun yanı sıra, %79.51 oranında kolajenaz enzim inhibisyonu sergileyerek belirgin bir anti-aging potansiyel ortaya koymuştur. Formülasyon-3 ve Formülasyon-4 ise sırasıyla %62.30 ve %60.44 oranlarında hyaluronidaz enzim inhibisyonu göstererek yaşlanma karşıtı etkiyi desteklemiştir. Sonuç:Bitkisel ürün olarak gül kazan suyu yüksek fenolik içeriği, antioksidan kapasitesi ve kolajenaz enzim inhibisyonu ile potansiyel antiaging hammaddesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Elde ettğimiz formülasyon-3 ve formülsayon-4 ise in-vitro olarak iyi bir hyaluronidaz enzim inhibisyon aktivitesiyle antiaging etkilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study:Rose oil obtained from the species R. × damascena Herrm. belonging to the Rosaceae family, and rose water, rose yeast, and rose boiler water obtained as by-products during distillation were used as herbal products. Both the products and the formulations prepared using them at various concentrations underwent content analysis, along with studies on antioxidant, anti-aging, and antimicrobial activity. Genotoxicity tests were also conducted to ensure the safety of use of the herbal products and formulations. Material and method:Volatile compound analysis, secondary metabolite analysis, and elemental analysis of plant products and formulations were performed using GC-MS, LC-MS/MS, and ICP-MS methods, respectively. Phenolic content and tannin content determination were performed using the Folin-Ciocalteau method. Antioxidant capacities were determined using DPPH and ABTS⁺methods. For anti-aging approaches, tyrosinase, collagenase, elastase, and hyaluronidase enzyme inhibition methods were used. The microdilution method was used for antimicrobial activity, and Ames/Salmonellaand Alliumcepa test systems were used for genotoxicity analyses. Results: The major constituents of R. × damascena essential oil were identified as citronellol (16.6%), geraniol (15.6%), γ-muurolene (14.5%), and nerol (11.5%). Phenylethyl alcohol was detected at levels of 33.8% and 44.6% in rose pomace and rose water, respectively. Rose still water was found to be particularly rich in secondary metabolites, including quinic acid, gallic acid, and quercetin. The highest total phenolic (119.5 μg GAE/mg) and tannin contents (264.8 μg TAE/mg) were determined in rose still water. Moreover, samples with IC50 values of 87 µg/mL and 4.67 µg/mL exhibited the strongest DPPH and ABTS•+ radical scavenging activities, respectively. A notable collagenase inhibition rate of 79.51% further indicated significant anti-aging potential. Formulation-3 and Formulation-4 demonstrated the highest hyaluronidase inhibition activities, with inhibition rates of 62.30% and 60.44%, respectively, supporting their anti-aging efficacy. Conclusion:As a plant-based product, rosehip water stands out as a potential anti-aging raw material due to its high phenolic content, antioxidant capacity, and collagenase enzyme inhibition. Our formulations 3 and 4 have demonstrated good hyaluronidase enzyme inhibition activity and anti-aging effects in-vitro.