Premenstrüel sendrom belirtilerinin bilişsel duygu düzenleme becerileri ve savunma mekanizmaları ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between premenstrual syndrome symptoms, cognitive emotion regulation skills and defense mechanisms
- Tez No: 998946
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
PMS, menstrüasyondan yaklaşık bir hafta önce başlayan psikolojik, zihinsel, fiziksel ve davranışsal belirtilerin menstrüasyonla birlikte sonlanması ile seyreden bir tablodur. PMS semptomlarının kadınların işlevselliğini ve ilişkilerini olumsuz yönde etkileyebildiği bilinmekle birlikte etiyolojisi tam olarak açıklanamamaktadır. Bu sebeplerle PMS ve ilişkili faktörler üzerinde araştırma yapılması önemlidir. Bu çalışmada PMS belirti düzeyi ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri arasındaki ilişkide savunma mekanizmalarının aracılık etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup, 458 kadın katılımcıya kartopu ve kolay örnekleme yöntemiyle ulaşılarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Aybaşı Öncesi Belirtileri Tarama Gereci, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği ve Savunma Biçimleri Testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre evli katılımcıların bekar/dul ve boşanmış katılımcılara göre AÖBTG puan ortalamaları anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Yaş, eğitim düzeyi, çocuk sahibi olma ve meslek grupları arasında AÖBTG ortalamaları açısından anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. PMDB tanısını karşılayan katılımcıların oranı %9, orta şiddette PMS oranı %69, eşik altı PMS oranı %21,2 olarak bulunmuştur. Yapılan aracılık analizlerine göre uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile PMS arasındaki ilişkide nevrotik ve immatür savunma mekanizmalarının kısmi aracılık etkisi gösterdiği, olgun savunma mekanizmalarının aracılık etkisi göstermediği bulunmuştur. Uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile PMS arasındaki ilişkide ise olgun, nevrotik ve immatür savunma mekanizmalarının kısmi aracılık etkisi gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak PMS belirti düzeyi ile bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve savunma mekanizmaları arasındaki ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu, savunma mekanizmalarının bu ilişkide aracı olduğu görülmüştür. Bu sonuçların PMS'nin açıklanması ve tedavisi açısından önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
PMS is a condition characterized by psychological, mental, physical, and behavioral symptoms that begin approximately one week before menstruation and resolve with the onset of menstruation. Although it is known that PMS symptoms can negatively affect women's functioning and relationships, its etiology is not fully understood. For these reasons, research on PMS and related factors is important. The present study aimed to examine the mediating effect of defense mechanisms on the relationship between PMS symptom severity and cognitive emotion regulation strategies. In this study, the correlational survey model was used as a quantitative research method. A total of 458 female participants were reached using snowball and convenience sampling methods, and the Sociodemographic Information Form, the Premenstrual Symptoms Screening Tool, the Cognitive Emotion Regulation Questionnaire, and the Defense Style Questionnaire were administered. According to the research findings, the mean PSST scores of married participants were significantly higher than those of single/widowed and divorced participants. No significant difference was found in PSST means between age, education level, parenthood, and occupational groups. The percentage of participants meeting the PMDB diagnosis was 9%, the moderate PMS rate was 69%, and the subthreshold PMS rate was 21.2 Mediation analyses revealed that both neurotic and immature defense mechanisms showed partial mediating effects in the relationship between adaptive cognitive emotion regulation strategies and PMS, while mature defense mechanisms did not show a mediating effect. Mature, neurotic and immature defense mechanisms were all found to have partial mediating effects in the relationship between maladaptive cognitive emotion regulation strategies and PMS. In conclusion, the relationships between PMS symptom severity and cognitive emotion regulation strategies and defense mechanisms were statistically significant, and defense mechanisms were found to mediate these relationships. These findings are considered important for the explanation and treatment of PMS.