Psikosomatik yakınmaları olan yetişkinlerde içsel çatışmaların bedensel görünümleri: Nitel bir inceleme
The bodily expressions of inner conflicts in adults with psychosomatic symptoms: A qualitative investigation
- Tez No: 998961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE İLERİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, psikosomatik yakınmalara sahip yetişkinlerin içsel çatışmalarının bedene yansıma süreçlerini ve bu yansımanın nasıl deneyimlendiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Fenomenolojik araştırma deseni ve tematik analiz yöntemiyle yürütülen çalışmanın katılımcıları İstanbul'da yaşayan 14 yetişkinden oluşmaktadır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilen verilerin, tema ve alt tema ilişkisi çerçevesinde analiz edilmesiyle elde edilen bulgular, tema ve kapsadıkları alt temalar şeklinde sırasıyla; İçsel Çatışma ve Stres: Bastırılan Duyguların Bedenleşmesi, Stresörlerin Tetikleyici Rolü; Tekrarlayan Döngüler: Kontrol edilemeyen duygusal süreçler, Olay ve Semptom Arasındaki Sarmal; Zamanla Dönüşüm: Çocuklukta bakımverenle ilişkilerin etkisi, Yıllar İçinde Kronikleşen Semptomlar, İyileşme Sürecinde Psikolojik Farkındalığın Rolü olarak belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre bulgular, bastırılan duyguların ve dile getirilemeyen çatışmaların bedensel belirtiler şeklinde ortaya çıktığını göstermektedir. Çalışmada, içsel çatışmaların yoğunlaştığı durumlarda psikosomatik yakınmaların arttığı ve bedenin sembolik bir ifade alanı haline geldiği görülmüştür. Ruhsal çatışmaların somatik yakınmalar üzerinden dışavurumuna ilişkin nitel literatüre katkı sağlanmayı amaçlayan bu çalışmanın, bedene etki eden psişik süreçlerin fark edilmesi ve sağlıklı şekilde işlenmesi yoluyla bireyin ruhsal iyilik halinin desteklenmesine klinik müdahale süreçleri aracılığıyla katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore how the internal conflicts of adults with psychosomatic complaints are reflected in the body and how this reflection is experienced. The research was conducted using a phenomenological design and thematic analysis method. The participants consisted of 14 adults living in Istanbul. Data obtained through semi-structured interviews were analyzed within the framework of theme and sub-theme relationships. The resulting findings were organized as follows: Inner Conflict and Stress: The Embodiment of Repressed Emotions, The Triggering Role of Stressors; Recurrent Cycles: Uncontrollable Emotional Processes, The Spiral Between Event and Symptom; Transformation Over Time: The Impact of Childhood Relationships with Caregivers, Chronification of Symptoms Over the Years, The Role of Psychological Awareness in the Healing Process. According to the results, the findings indicate that repressed emotions and unexpressed conflicts manifest as physical symptoms. The study revealed that psychosomatic complaints increase when internal conflicts intensify, and the body becomes a symbolic field of expression. This study, which aims to contribute to the qualitative literature on the somatic expression of psychic conflicts, is considered to support individuals' psychological well-being through clinical intervention processes by promoting awareness and healthy processing of the psychic mechanisms affecting the body.