SCAPS-1D simülasyonu ve yanıt yüzeyi yöntemi kullanarak kurşunsuz perovskit güneş hücresinin performans optimizasyonu
Performance optimization of a lead-free perovskite solar cell using SCAPS-1D simulation and the response surface method
  1. Tez No: 998965
  2. Yazar: ÜMİT ERTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Kurşunsuz, tamamen inorganik Cs-bazlı perovskitler, hibrit perovskitlere kıyasla daha üstün uzun dönem kararlılık ve çevresel dayanım sunar. Bu bağlamda Cs₂AgBiI₆; yüksek termal/kimyasal kararlılığı ve güçlü optik soğurması nedeniyle perovskit güneş hücreleri için umut vadeden bir soğurucu malzeme olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, FTO/SnO₂/Cs₂AgBiI₆/NiO/Au mimarisine sahip kurşunsuz Cs₂AgBiI₆, SCAPS-1D kullanılarak incelenmiş; soğurucu kalınlığı, hacimsel kusur yoğunluğu ve alıcı (akseptör) yoğunluğunun etkileri Cevap Yüzey Metodu (RSM) ile optimize edilmiştir. Simülasyonlarda %PCE, 7,86'dan (800 nm, 10¹⁶ cm⁻³ kusur, 10¹⁸ cm⁻³ alıcı) 18,80'e (1200 nm, 10¹⁴ cm⁻³ kusur yoğunluğu, 10¹⁶ cm⁻³ alıcı yoğunluğu) kadar değişmiştir. RSM sonucunda, %PCE = 18,65 elde edilen optimize ve dengeli bir yapı bulunmuş; ayrıca VOC = 1,37 V, JSC = 16,52 mA cm⁻² ve FF = %82,64 değerleriyle belirgin bir performans iyileşmesi gösterilerek gelecekteki deneysel ve kuramsal çalışmalara yol gösterici sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lead-free, fully inorganic Cs-based perovskites offer superior long-term stability and environmental resilience compared to hybrid perovskites. Here, Cs₂AgBiI₆ is highlighted as a promising absorber for perovskite solar cells due to its high thermal/chemical stability and strong optical absorption. In this study, a lead-free Cs₂AgBiI₆ with the FTO/SnO₂/Cs₂AgBiI₆/NiO/Au architecture was investigated using SCAPS-1D, and the effects of absorber thickness, bulk defect density, and acceptor density were optimized via Response Surface Methodology (RSM). The simulated PCE ranged from 7.86% (800 nm, 10¹⁶ cm⁻³ defects, 10¹⁸ cm⁻³ acceptors) to 18.80% (1200 nm, 10¹⁴ cm⁻³ defects density, 10¹⁶ cm⁻³ acceptors density). RSM yielded an optimized, balanced structure with PCE = 18.65%, along with VOC = 1.37 V, JSC = 16.52 mA cm⁻², and FF = 82.64%, demonstrating a clear performance improvement and providing guidance for future experimental and theoretical work.