Kırgız edebiyatı yazarlarından Kazat Akmatov'un eserleri esasında söz dizimi
Syntax in the works of Kazat Akmatov, one of the writers of Kyrgyz literature
- Tez No: 998991
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
Özet
Kırgız Edebiyatı yazarlarından Kazat Akmatov'un“Mezgil”romanı,“Eki Sap Ömür”uzun hikâyesi,“Kaydasın Atam Apakem”tiyatrosu,“Koştooçu”kısa hikâyesi söz dizimi açısından incelenmiştir. Tez Giriş, Cümle, Kelime Grupları, Cümlelerin Bağlanma Şekilleri, Yükleminin Yerine Göre Cümleler, Yükleminin Türüne Göre Cümleler, Cümlelerin Anlam Özellikleri, Eserlerin Aktarılması, Sonuç ana başlıkları ve bu ana başlıklara bağlı alt başlıklardan oluşmuştur. Girişte söz dizimi çalışmalarında farklı dilcilerin görüşleri, söz dizimiyle ilgili yapılan çalışmalar, tezin önemi ve kapsamı, Kırgız Türkçesi, Kazat Akmatov ve eserleri yer almıştır. Tezin inceleme kısmında her iki lehçenin cümle tanımları, kelime grupları ve alt başlıkları incelendi. İnceleme kısmından sonra eserlerin transkripsiyonu ve karşılarına Türkiye Türkçesine aktarmaları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the syntax of the novel“Mezgil,”the long short story“Eki Sap Ömür,”the play“Kaydasın Atam Apakem,”and the short story“Koştooçu”by the Kyrgyz author Kazat Akmatov. The thesis is structured around the following main headings and subheadings: Introduction, Sentence, Word Groups, Sentence Connection Methods, Sentences According to the Position of the Predicate, Sentences According to the Type of Predicate, Semantic Features of Sentences, Translation of the Works, and Conclusion. The introduction includes the views of different linguists on syntax studies, previous studies on syntax, the importance and scope of the thesis, the Kyrgyz language, Kazat Akmatov, and his works. The analysis section examines sentence definitions, word groups, and subheadings in both dialects. Following the analysis, transcriptions of the works and their translations into Turkish are provided.