Mimari güvenliğin yeniden tanımlanması: asu-keyguard modeliyle kripto–stego sistemlerde anahtar yönetiminin yapısal dönüşümü
Redefining architectural security: Structural transformation of key management in crypto-stego systems through the asu-keyguard model
  1. Tez No: 999020
  2. Yazar: ALEYNA ŞEBNEM UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN GÜLDÜREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kripto–stego sistemlerde güvenliğin yalnızca algoritmaların sağlamlığıyla açıklanamayacağını; anahtar yönetiminin yer aldığı mimari katmanların güvenlik çıktısını doğrudan belirlediğini ele alır. Çıkış noktası, anahtar yönetiminin uygulama hattına gömülü yürütülmesinin izlenebilirliği zayıflatması ve denetimi kırılganlaştırmasıdır. Bu kapsamda önerilen ASU-KeyGuard, anahtar materyalini uygulama bileşenlerinden ayrıştırır; uygulama tarafında anahtarı yalnızca Key-ID düzeyinde temsil eder ve politika–manifest–kayıt (log) mekanizmalarıyla doğrulanabilir bir anahtar yönetişimi sunar. Model; politika motoru, anahtar yönetim servisi (KMS), dağıtım katmanı (KDS) ve denetim bileşenlerinden oluşan katmanlı bir yapıda tanımlanmıştır. Demo ortamında senaryo temelli yürütümlerle yaklaşımın bağlama duyarlılık ve yaşam döngüsü yönetimi ölçütlerinde ürettiği çıktılar raporlanmış; sonuçlar, güvenlik değerlendirmesinde mimari bütünlük ve politika temelli yönetişimin belirleyici olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that security in crypto–stego systems cannot be explained solely by algorithmic strength; architectural placement of key management directly affects security outcomes. The motivation is that embedding key management within the application pipeline weakens traceability and control. To address this, ASU-KeyGuard separates key material from application components, represents keys only at the Key-ID level, and enables verifiable key governance through policy, manifest, and logging mechanisms. The model follows a layered structure consisting of a policy engine, a key management service (KMS), a distribution layer (KDS), and auditing components. Scenario-based demo executions report results on context awareness and lifecycle management, showing that architectural integrity and policy-driven governance are decisive in security evaluation.