Juncus heldreichianus subsp. heldreichianus'tan potansiyel antikanser etkili ilaç adayi bileşik geliştirilmesi
Development of potential anticancer drug candidates from Juncus heldreichianus subsp. heldreichianus
- Tez No: 999048
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ŞÖHRETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
Özet
Juncaceae familyasının bir üyesi olan Juncus heldreichianus subsp. heldreichianus Türkiye'nin batı ve orta bölgelerinde yetişmektedir. Juncus türleri geleneksel olarak halk tıbbında huzursuzluk ve uykusuzluk gibi anksiyeteye bağlı semptomların yanı sıra disüri, farenjit ve aft gibi durumların tedavisinde ve kan dindirici olarak kullanılır. Son yıllardaki Juncus türleri üzerindeki araştırmalar, bu türlerin, özellikle de fenantrenlerinin antikanser özelliklerine odaklanmıştır. Bu tez çalışmasında, ülkemizde doğal olarak yetişen ve üzerinde hiçbir çalışma bulunmayan J. heldreichianus subsp. heldreichianus'un farklı ekstreleri ve bitkiden elde edilen sekonder metabolitlerin sitotoksik etkileri araştırılmıştır. Fitokimyasal çalışmalar sonucunda iki flavonoit luteolin (JH-1) ve luteolin-7-O-β-glukopiranozit (JH-2) ve üç fenantren, junkusol (JH-3), 2,7-dihidroksi-1,8-dimetil-5-vinil-9,10-dihidrofenantren (JH-4) ve jinfleksin A (JH-5) izole edilmiştir. Bileşiklerin yapı tayinleri 1D (1H ve 13C) ve 2D (DQF-COSY, HSQC ve HMBC)-NMR teknikleri kullanılarak aydınlatılmıştır. Hem ekstrelerin hem de izole edilen bileşiklerin sitotoksik etkileri, üç farklı meme kanseri hücre dizisine (MDA-MB-231, MDA-MB-468 ve SK-BR-3) ve ayrıca bir sağlıklı hücre dizisi olan H9C2'ye karşı test edilmiştir. Test edilen örnekler arasında junkusol (JH-3) en yüksek sitotoksik etkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Juncus heldreichianus subsp. heldreichianus belongs to the Juncaceae family and is growing in the western and central regions of Türkiye. Juncus species are traditionally used to treat anxiety-related symptoms such as restlessness and insomnia, as well as conditions like dysuria, pharyngitis, and aphthous ulcers, and they are recognized for their hemostatic properties in folk medicine. Recent studies have highlighted the anticancer properties of Juncus species, particularly their phenanthrenes. This thesis investigates the cytotoxic effects of extracts from J. heldreichianus subsp. heldreichianus, along with secondary metabolites isolated from the plant that grows naturally in our country and has not been previously studied. Phytochemical studies have led to the isolation of two flavonoids: luteolin (JH-1) and luteolin-7-O-β-glucopyranoside (JH-2), as well as three phenanthrenes: juncusol (JH-3), 2,7-dihydroxy-1,8-dimethyl-5-vinyl-9,10-dihydrophenanthrene (JH-4), and jinflexin A (JH-5). The structures of the isolated compounds were elucidated using 1D (1H and 13C) and 2D (DQF-COSY, HSQC, and HMBC) NMR techniques. The cytotoxic effects of both the extracts and the isolated compounds were tested against three breast cancer cell lines—MDA-MB-231, MDA-MB-468, and SK-BR-3—as well as one healthy cell line, H9C2. Among the tested samples, juncusol (JH-3) displayed the most significant cytotoxic effect.