Thymbra spicata'nın alloxan ile diyabetik hale getirilmiş ratlar üzerindeki hipoglisemik aktivitesinin araştırılması
The hypoglycaemic activity of Thymbra spicata in alloxanized-diabetic rats
  1. Tez No: 172045
  2. Yazar: DUDU ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAN PAYDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi / KONYA - 2006 DuduERKOÇ Thymbra spicata' nm Alloxan ile Diyabetik Hale Getirilmiş Ratlar Üzerindeki Hipoglisemik Aktivitesinin Araştırılması Diabetes Mellitus pankreas tararından insülin üretimindeki kalıtsal ya da sonradan oluşmuş yetersizlik ya da üretilen insülinin etkisizliğinden kaynaklanan kronik bir endokrin hastalıktır. Karvakrol ve timol içeren bir bitki olan Thymbra spicata (Lamiacae), Türkiye'de diyabet hastaları tararından kan şekerini düşürmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada alloxan-diyabetik hayvan modelinde Thymbra spicata'nm hipoglisemik ve antidiyabetik etkilerini araştırdık. Serum glukoz, serum trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL, ALT, AST ve HbAlC biyokimyasal parametrelerine ek olarak vücut ağırlıkları değişimi ile karaciğer ve pankreas histolojileri de incelendi. 8 hafta süresince her gün 1 kere olmak üzere kekik çayı (30mg) ve referans ilaç glibenklamid (2mg/kg) gastrik gavaj yoluyla ratlara içirildi. Diyabetik gruplarda kan glukozu, serum ALT, AST, kolesterol ve LDL-kolesterol seviyeleri artarken, vücut ağırlıkları düşüktü. Glibenklamid verilen grupta kolesterol ve LDL seviyeleri yüksek iken serum glukoz, ALT, AST, trigliserit ve HbAlC seviyeleri diyabetik kontrole göre daha düşüktü. Kekik verilen grupta ALT, AST, trigliserit, kolesterol, LDL seviyeleri belirgin şekilde düşük iken, serum glukoz ve HbAlC seviyeleri normal kontrole göre yüksekti. HDL seviyelerinde tüm gruplarda herhangi bir değişiklik yok iken, diyabetik kontrol dışındaki tüm gruplarda vücut ağırlıklarında artış gözlendi. Diyabetik kontrol grubunun pankreaslarında gözlenen dejeneratif değişikliklerin, glibenklamid ve özellikle de kekik verilen grupta daha azalmış olduğu tespit edildi. Grupların karaciğer histolojilerinde ise herhangi bir değişiklik gözlenmedi. Sonuç olarak kekik diabetes mellitus'da pankreas üzerinde rejeneratif ve koruyucu bir etki ve ayrıca glibenklamidden daha iyi bir hipolipidemik aktivite göstermiştir. Kekiğin hipoglisemik aktivitesi farklı doz, ekstraksiyon yöntemleri ve uygulama sürelerine göre de test edilmelidir. Thymbra spicata diabetes mellitus ile ilgili ilerleyen çalışmalar için ümit verici bir adaydır. 52
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Institute of Health Sciences Department of Medical Biology Master Thesis / KONYA - 2006 Dudu ERKOÇ The Hypoglycaemic Activity of Thymbra spicata in Alloxanized-diabetic Rats Diabetes Mellitus is a chronic disease caused by inherited and/or acquired deficiency in production of insulin by the pancreas, or by the effectiveness of the insulin produced. Thymbra spzcata(Labiatae), a carvacrol and thymol containing plant, is one of the medicinal herbs used by diabetics to reduce blood glucose in Turkey. In the present work, we studied the hypoglycaemic and anti-lipemic effects of the aqueous extract prepared from dried leaves and flowers of this plant in the model of alloxan-diabetes in rats. The biochemical parameters studied were: serum glucose, serum triglycerides, total cholesterol, HDL, LDL, ALT and AST and HbAlC. In addition, body weight changes were also mesasured, and pancreas and liver of the rats were morphologically examined. The plant extract (30mg), and the reference drug Glibenclamide(2mg/kg) were administered by the gavage technique to rats every day for 8 weeks. In the diabetic group, blood glucose, serum ALT, AST, triglyceride, cholesterol and LDL cholesterol levels increased while body weights decreased. In the diabetic group given glibenclamide, serum glucose, ALT, AST, triglyceride, and HbAlC levels decreased according to the diabetic control while cholesterol and LDL levels were still high. In the diabetic group given plant extract, serum ALT, AST, triglyceride, cholesterol, LDL levels decreased significantly but serum glucose and HbAlC were high when compared to normal control. Body weights increased except diabetic control and HDL levels were not altered. In the diabetic group some degenerative changes were observed on pancreas by light microscope examination, but degenerative changes decreased in the diabetic groups given glibenclamide and plant extract. There wasn't any changes on liver histology. As a result Thymbra spicata has showed a protective and regenerative effect on the pancreas in DM. The hypo-lipidemic effect of the plant extract was also more effective than glibenclamide. Its hypoglycaemic activity can be tested for different doses, different extract preparations and for longer periods. Thymbra spicata must be considered as an important candidate for future studies on diabetes mellitus. 53