Observable aspects of black holes
Kara deliklerin gözlemlenebilir yönleri
  1. Tez No: 999057
  2. Yazar: AYDIN TAVLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM TEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, kara deliklerin en önemli gözlemlenebilir yönlerinden bazıları incelenmiştir. Beş boyutlu uzay-zamanda kara deliklerin etrafındaki ışık halkalarının varlığı, topolojik değişmezler kullanılarak ele alınmıştır. Yöntemin sağlam olduğu ve daha yüksek boyutlara da uygulanabileceği gösterilmiştir. Çıplak tekilliklerin olası varlığını gösteren bazı özel durumlar, etrafındaki hem ışıksal hem de zamansal jeodezikler yardımıyla analiz edilmiştir. Bu varsayımsal çıplak tekilliğin etrafındaki gölge ve yığılma diski incelenmiştir. Jeodezik incelemeye ek olarak, kara delik termodinamiği de ele alınmıştır. Einstein yerçekiminde belirli bir hacme entropi atama yöntemi, üç boyutta eğriliğin daha yüksek kuvvetlerine genelleştirilmiştir. Daha sonra, arka plan Killing yükleri kullanılarak, termodinamik yükler ve bunlara karşılık gelen eşlenikler yeniden tanımlanmış ve kara delik termodinamiği yasalarına ve ilgili uzay-zamanın geometrik ilişkilerine uyup uymadıkları kontrol edilmiştir. Son olarak, bir kara deliğin etrafındaki bir parçacığın kararsızlığı, uyarıldığında gerçekleştirdiği üstel olarak kararsız hareket ve bu harekete karşılık gelen Lyapunov üsleri dikkate alınarak incelenmiştir. Kararsızlık ile kara deliğin termodinamiği arasında olası bir bağlantı önerilmiştir. Gölge görüntüsüne ekvator dışı katkıların önemi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some of the crucial observable aspects of black holes are investigated. The existence of the light rings around black holes in five dimensional spacetime is considered by using topological invariants. It is shown that the method is robust and can be also applied to higher dimensions. Some specific cases indicating the possible existence of the naked singularities are analyzed with the help of both null and timelike geodesics around it. The shadow and the accretion disc around this hypothetical naked singularity are examined. In addition to geodesic investigation, the black hole thermodynamics is also considered. A recently developed method of assigning entropy to some fixed volume in Einstein's gravity is generalized to the higher powers of curvature in three dimensions. Then, by using background Killing charges, the thermodynamic charges and their corresponding conjugates are redefined and checked whether they obey the laws of black hole thermodynamics and the geometrical relations of the corresponding spacetime. Finally, the instability of a particle around a black hole is investigated by considering the exponentially unstable motion it performs when perturbed and the corresponding Lyapunov exponents of this motion. A possible connection is proposed between the instability and the black hole thermodynamics. The importance of non-equatorial contributions to the shadow image is discussed.