Delillerin serbestçe değerlendirilmesi çerçevesinde tanık delili ve sınırları
Witness testimony and its limitations within the framework of the principle of free evaluation of evidence
- Tez No: 999060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE HİLAL ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
Özet
Tanık delili, medenî usûl yargılamasının vazgeçilmez ispat araçlarından biridir. Tanık, taraflar arasında çekişmeli olan uyuşmazlık hakkındaki bilgisini ve algısını mahkemeye aktarması sebebiyle uyuşmazlığın aydınlatılması bakımından önemli bir yere sahiptir. Tanık temelde gerçek bir kişidir. Bu nedenle tanığın tanıklık yapacağı maddî vakıayı unutma ihtimâli olabileceği gibi; bilerek ve isteyerek veya zorla kendisinin veya üçüncü kişilerin menfaati doğrultusunda farklı beyanlarda bulunma ihtimâli de göz önünde bulundurulduğunda bu delilin güvenilirliğine şüphe ile yaklaşılması gerekir. Bu yüzden takdirî deliller arasında yer alan tanık delilini hâkim serbestçe takdir eder. Çalışmamız medenî usûl yargılamasında tanık delilini ve bu delilin yargılamaya hâkim ilkelerden biri olan delillerin serbestçe değerlendirilmesi ilkesi kapsamında incelemeyi amaçlamaktadır. Birinci bölümde medenî usûl hukukunda delillerin serbestçe değerlendirilmesi ilkesinin gelişimi incelenmiş; bu ilkenin kanunî dayanakları, uygulama alanı ve ispat hakkı ile ilişkisi üzerinde durulmuştur. Ardından delillerin serbestçe değerlendirilmesi ilkesinin yargılamaya hâkim diğer ilkelerle ilişkisi detaylı biçimde ele alınmıştır. İkinci bölümde medenî usûl yargılamasında tanık delili ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bu kapsamda tanıklık kurumu, tanığın hak ve yükümlülükleri ile tanığın dinlenmesi aşamaları değerlendirilmiştir. Ayrıca hâkimin tanığı ve tanık beyanını nasıl değerlendirdiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise tanık beyanlarının değerlendirilmesi ile hâkimin delilleri değerlendirme sürecindeki serbestliğinin sınırları konusuna odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Witness evidence constitutes one of the indispensable means of proof in civil procedural proceedings. A witness plays a pivotal role in the elucidation of the dispute, insofar as the witness conveys to the court their knowledge and perception of the contested facts between the parties. A witness is, by nature, a natural person. Accordingly, the possibility that a witness may fail to recall the material facts to which the testimony relates, or may, whether intentionally or otherwise, including under compulsion, provide statements in furtherance of their own interests or those of third parties, must be taken into consideration. In view of these considerations, the reliability of witness evidence must be approached with due caution. For this reason, witness evidence, as a form of discretionary evidence, is subject to the judge's free evaluation. This study seeks to examine witness evidence in civil procedural proceedings within the framework of the principle of the free evaluation of evidence, which constitutes one of the fundamental principles governing judicial proceedings. In the first chapter, the development of the principle of the free evaluation of evidence in civil procedural law is analysed; the statutory foundations of the principle, its scope of application, and its relationship with the right to proof are examined. Thereafter, the relationship between the principle of the free evaluation of evidence and other principles governing judicial proceedings is addressed in detail. In the second chapter, witness evidence in civil procedural proceedings is examined comprehensively. In this context, the institution of witness testimony, the rights and obligations of witnesses, and the procedural stages of hearing witnesses are analysed. Furthermore, consideration is given to the manner in which the judge assesses both the witness and the witness testimony. In the third chapter, the analysis focuses on the evaluation of witness statements and on the limits of the judge's discretion in the process of evaluating evidence.