Ceza muhakemesi hukukunda ikrarın değeri
The value of confessions in criminal procedure law
  1. Tez No: 999103
  2. Yazar: MEHMET CAN TOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Suç olgusu insanlık kadar eskiye dayanan bir olgudur. İnsanlar bir arada yaşamaya başladıklarından beri birbirlerine zarar verecek davranışları sergilemişlerdir. Bugün bir kısmı suç olarak düzenlenmiş olan bu davranışlar, ilk defa ortaya çıktıkları dönemden beri içerisinde meydana geldikleri toplumun düzenini bozmaktadır. Bozulan bu düzenin tekrar tesis edilebilmesi için de meydana gelen suçun kim tarafından işlendiğinin açığa çıkartılması ve o kişinin cezalandırılması gerekmektedir. Suçu gerçekleştiren ve dolayısıyla olayın nasıl meydana geldiğini en iyi şekilde bildiği düşünülen kişinin suçu kabullenmesi olarak ikrar da bu nedenle insanlık tarihi boyunca çok büyük bir öneme sahip olmuştur. Günümüz hukuk sistemlerinde de ikrar önemini korumaktadır. Hala soruşturma makamları ikrar elde etmek için çok yoğun çaba sarf etmektedir. Ancak, insanlık çok hızlı bir teknolojik değişim çağının içerisinde yer almaktadır. Bu teknolojik değişimle birlikte ikrar bir delil olarak hiç olmadığı şekilde değer kaybedebilecektir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of crime is as old as humanity itself. Since the time people began living together, they have exhibited behaviors that harm one another. Some of these behaviors, which are now classified as crimes, have been disrupting the order of the societies in which they emerged since the very beginning. In order to restore the disrupted order, it is necessary to uncover who committed the crime and to ensure that the perpetrator is punished. Confession—defined as the perpetrator's acknowledgment of the crime, who is presumed to know best how the event occurred—has, for this reason, held great significance throughout human history. Confession continues to retain its importance in modern legal systems as well. Investigative authorities still exert considerable effort to obtain confessions. However, humanity is currently experiencing a rapid era of technological transformation. With this technological change, the value of confession as a form of evidence may diminish in an unprecedented manner.