Ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme stillerinin matematikte korku ve umutsuzluk düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between learning styles and levels of fear and hopelessness in mathematics among primary and secondary school students
  1. Tez No: 999143
  2. Yazar: REYHAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER SİNAN CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri ile matematikte korku ve umutsuzluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi detaylı bir şekilde incelemek ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın evrenini, Bingöl il merkezinde bulunan 7 ortaöğretim kurumunda öğrenim gören toplam 1984 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında“Öğrenme Stilleri Envanteri”,“Matematik Umutsuzluk Ölçeği”ve“Matematik Korku Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre öğrenme stilleri ile umutsuzluk arasında anlamlı ancak zayıf bir ilişki olduğu görülmüştür. En çok benimsenen öğrenme stilinin dokunsal öğrenme stili olduğu görülmüştür. Öğrencilerin işitsel ve görsel öğrenme stili puanları ile matematik korkuları arasında da düşük düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunurken dokunsal öğrenme stili ile matematik korkusu arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Öğrencilerin matematik umutsuzluk puanları ile matematik korkusu puanları arasında yüksek düzeyde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu görülmüştür. Matematik umutsuzluk ve matematik korku düzeyleri arasında sınıf düzeyine göre yapılan karşılaştırmalarda uygulanan Scheffe testi sonucuna göre yalnızca 9. sınıf ile 10. sınıf öğrencileri arasında matematik umutsuzluk puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p = .028). Matematik korkusunun sınıf seviyesine göre karşılaştırılmasında yalnızca 10. sınıf ile 12. sınıf öğrencileri arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p < .001). Diğer sınıf düzeyleri arasındaki karşılaştırmalarda ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p > .05). Cinsiyete göre yapılan karşılaştırmada matematik umutsuzluk ve korku düzeyleri arasında yapılan t-testi sonucuna göre kız ve erkek öğrencilerin matematik korku puanları arasında anlamlı bir fark vardır. Bu fark kız öğrenciler lehinedir. Yani kız öğrencilerin matematik korkuları erkek öğrencilere göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine in detail the relationship between secondary school students' learning styles and their levels of fear and hopelessness in mathematics, and to determine whether there is a statistically significant relationship among these variables. The population of the study consists of 1,984 students enrolled in seven secondary education institutions located in the city center of Bingöl, Türkiye. In the data collection process, the following instruments were used: Learning Styles Inventory, Mathematics Hopelessness Scale, and Mathematics Anxiety Scale. According to the findings, there is a statistically significant but weak relationship between learning styles and hopelessness in mathematics. It was found that the most commonly adopted learning style among students was the tactile learning style. A low-level positive and statistically significant relationship was observed between students' auditory and visual learning style scores and their mathematics anxiety levels. However, no statistically significant relationship was found between the tactile learning style and mathematics anxiety. A strong positive and statistically significant relationship was found between students' mathematics hopelessness scores and their mathematics anxiety scores. According to the results of the Scheffé test, which was conducted to compare mathematics hopelessness and anxiety levels based on grade level, a statistically significant difference was found only between 9th and 10th grade students in terms of mathematics hopelessness scores (p = .028). In the comparison of mathematics anxiety by grade level, a statistically significant difference was found only between 10th and 12th grade students (p < .001). No statistically significant difference was observed among the other grade levels (p > .05). According to the results of the t-test conducted to compare mathematics hopelessness and anxiety levels based on gender, a statistically significant difference was found in mathematics anxiety scores between female and male students. This difference was in favor of female students, indicating that female students experience higher levels of mathematics anxiety compared to male students.