Ahmet Hamdi Başar ve Barış Dünyası dergisi
Ahmed Hamdi Başar and the journal of Peace World
- Tez No: 99915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Gül, Şule; Ahmet Hamdı Basar ve Barış Dünyası Dergisi, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç.Dr.Kurtuluş Kayalı, LX+202 s. Bu çalışma 1893-1971 yılları arasında yaşamış olan siyasetçi, edebiyatçı, idareci ihmet Hamdi Başar'ın hayat hikayesini ve 1962 yılından itibaren yayın hayatına (andırıp 1971 'de kapanan Barış Dünyası dergisini kapsamaktadır. Ayrıca 1923 nlında Cumhuriyet Halk Partisinin kurulması ile başlayan ve Demokrat Parti'nin kurulması, 27 Mayıs İhtilali devam edip 12 Mart Muhtırası ile sona eren bir dönemden kesitlerde tezde yer almaktadır. Ahmet Hamdi Başar, Coğrafya tahsil etmesine rağmen öğretmenlik yapmamıştır. Hayatı dergiler çıkartmak, kuruluşlar idare etmek ve siyasette milletvekili olarak görev almakla geçmiştir. Atatürk'ün çok yakınında iktisat müşaviri olarak bulunmuş, onun güvenini kazanmış ender insanlardan birisidir. Yakın tarihimize tanıklık etmiş kişilerdendir. Kurtuluş Savaşı'na bizzat katılmış, İzmir İktisat Kongresi ile başlayan kariyeri Demokrat Parti'den milletvekili seçilmesine kadar devam etmiştir. 27 Mayıs İhtilali' ni gerçekleştiren Milli Birlik Komitesi'nin çalışmalarında hazırladığı etüdler ve raporlarla aktif görev almıştır. 1962 yılında çıkarmaya başladığı Barış Dünyası, yayın hayatına 1971'de A.Hamdi Başar'ın vefatıyla son vermiştir. Bu çalışmada ele alınan İzmir İktisat Kongresi, Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı, Demokrat Parti'nin faaliyetleri, 27 Mayıs İhtilali gibi konular araştırmacılara kaynak olabilecek niteliktedir. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ
Özet (Çeviri)
Gül, Şule; Ahmet Haindi Başar ve Barış Dünyası Dergisi, (Ahmet Haindi Başar and The Journal of Peace World), Master Thesis, Advisor : Assit.Pi of. Kurtuluş Kayalı. IX+202 pg. The subject of this thesis, is the life of the administrator, man of letters, politician Ahmet Haindi Başar. And also, it isincluded the Journalof Peace World that is between 1962 and 1971 inwhich it is closed. In addition, the scopes of the period which was begun from the foundation of Republican People's Party in 1923 and the following events of the foundation of the Democrat Party and 27“ May Coup d'Etat, then concluded with the 12”March Memorandum, are taken part in this thesis. Ahmet Haindi Başar was studied geography; but, he did not teach. His life passed to deal with the publications, administration and being as a deputy. He was so close to Atatürk as a dependable man. He was charged as a economy councilor. He was witness of our near history. And, he joined to the Independent War. His career lasted from İzmir Economy Congress till the his election for Democrat Party as a deputy. He took an active role in the Committee of National Union which realized the 27“' May Coup d'Etat, preparing researches, reports. The Journal of Peace World was begun its publication in 1962 by himself and in 1971, it was closed due to his decease. The subjects in this thesis; İzmir Economy Congress, Power of Republican People's Party, 27”' May Coup d'Etat and 12th March Memorandum are the quality in being reference for the researchers.