Deprem sonrası 65 yaş ve üzeri bireylerin beslenme durumlarının belirlenmesi: Hatay örneği
Determining the nutritional status of individuals aged 65 and over after the earthquake: The case of Hatay
- Tez No: 999151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİR AYŞE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri sonrası Hatay ilinde yaşayan 65 yaş ve üzeri bireylerin beslenme durumlarını değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Kesitsel araştırma deseniyle gerçekleştirilen çalışmada, depremden etkilenen toplam 200 yaşlı bireyin sosyodemografik özellikleri, yaşam alanları, sağlık durumları, antropometrik ölçümleri, beslenme alışkanlıkları ve biyokimyasal bulguları değerlendirilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket formu, Mini Nütrisyonel Değerlendirme (MNA) kısa ve uzun formları, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı ve standart ölçüm yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Besin tüketim verileri BeBiS programı aracılığıyla analiz edilmiş ve Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER 2022) referans değerleri ile karşılaştırılmıştır. Çalışmada MNA kısa formuna göre bireylerin %67.5'inin normal nütrisyonel durumda olduğu, %29.5'inin malnütrisyon riski altında bulunduğu ve %3.0'ünün malnütrisyonlu olduğu saptanmıştır. MNA tarama skorları ile cinsiyet, yaşam alanı ve beden kütle indeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler belirlenmiştir (p<0.05). Geçici yaşam alanlarında yaşayan bireylerde malnütrisyon ve malnütrisyon riski oranlarının ev ortamında yaşayan bireylere göre daha yüksek olduğu bulunmuştur (p<0.001). Ayrıca besin alımındaki azalma ve son üç ayda kilo kaybı varlığı ile malnütrisyon göstergesi arasında anlamlı ilişki saptanmıştır (p<0.05). Besin tüketim kayıtlarının değerlendirilmesi sonucunda, enerji ve bazı mikro besin ögesi alımlarının önerilen düzeylerin altında olduğu ve bu yetersizliklerin MNA tarama skorları ile ilişkili olduğu belirlenmiştir (p<0.05). Tüm bulgular birlikte değerlendirildiğinde, deprem sonrası yaşam koşullarının yaşlı bireylerin beslenme durumunu olumsuz etkilediği ve özellikle malnütrisyon riski taşıyan bireylerin oranının dikkat çekici düzeyde olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, afet sonrası süreçte yaşlı bireylerin beslenme durumlarının düzenli olarak izlenmesi, riskli bireylerin erken dönemde belirlenmesi ve yaşa özgü beslenme müdahalelerinin planlanması büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the nutritional status of individuals aged 65 and over living in Hatay province following the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes. Using a cross-sectional research design, the study evaluated the sociodemographic characteristics, living environments, health status, anthropometric measurements, nutritional habits, and biochemical findings of a total of 200 elderly individuals affected by the earthquake. Data were collected using a face-to-face questionnaire administered by the researcher, the Mini Nutritional Assessment (MNA) short and long forms, a 24-hour retrospective food consumption record, and standard measurement methods. Food consumption data were analyzed using the BeBiS program and compared with the reference values of the Turkish Nutrition Guide (TÜBER 2022). The study found that 67.5% of individuals were in a normal nutritional status according to the MNA short form, 29.5% were at risk of malnutrition, and 3.0% were malnourished. Statistically significant relationships were determined between MNA screening scores and gender, living environment, and body mass index (p<0.05). It was found that the rates of malnutrition and risk of malnutrition were higher among individuals living in temporary living environments compared to those living in home environments (p<0.001). Furthermore, a significant relationship was found between decreased food intake, weight loss in the last three months, and malnutrition indicators (p<0.05). Evaluation of food consumption records revealed that energy and certain micronutrient intakes were below recommended levels, and these deficiencies were associated with MNA screening scores (p<0.05). When all findings were evaluated together, it was seen that post-earthquake living conditions negatively affected the nutritional status of elderly individuals and that the proportion of individuals at risk of malnutrition was particularly high. Consequently, it is crucial to regularly monitor the nutritional status of elderly individuals in the post-disaster period, identify at-risk individuals early on, and plan age-specific nutritional interventions.