Belirsizlik olgusunun yatırımlar üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The Impact of uncertainty on investment: The case of Turkey
  1. Tez No: 99917
  2. Yazar: BÜLENT ULAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Belirsizlik olgusu ile yatırımlar arasındaki ilişki, iktisat teorisinde 1980'li yıllarla birlikte büyük bir ilgi ve araştırma konusu olmuştur. Bu çerçevede geliştirilen en önemli teori, belirsizliğin yatırımlar üzerindeki olumsuz etkisini vurgulayan opsiyon yaklaşımıdır. Opsiyon yaklaşımı, yatırımların geri döndürülemezlik özelliği ve yatırım kararlarını erteleme imkanı olmak üzere geleneksel yatırım teorilerinde göz ardı edilmiş olan iki unsuru dikkate almaktadır. Bu yaklaşıma göre belirsizlik koşulları altında yatırımcı yatırım kararını ertelemekte ve yatınm projesinin gelecekteki karlılığını daha doğru bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olacak yeni bilgilerin kendisine ulaşmasını beklemektedir. Bu nedenle belirsizlik, risk nötr bir firma için bile, yatırım harcamaları ya da talebi üzerinde önemli ölçüde azaltıcı bir etki doğurmaktadır. Ancak, teorik literatüre oranla ampirik çalışmaların yeterli düzeye ulaşamadığı görülmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Türkiye'de 1990'lı yıllarda makroekonomik belirsizliğin özel yatırımlar üzerindeki etkisinin ampirik olarak araştırılmasıdır. Çalışmada, on iki farklı makrokonomik belirsizlik göstergesi kullanılmış ve bunların özel sektör makina-teçhizat yatırımları üzerindeki etkisi, yatırım talabinin geleneksel belirleyicilerini de kapsayan ad hoc bir yatırım denklemi çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tahmin sonuçları, ekonomik büyüme ve kamu kesimi tüketim harcamaları ile bankalararası para piyasası ve Hazine ihalelerinde gerçekleşen faiz oranlarından kaynaklı belirsizliklerin özel sektör makina-teçhizat yatırımları üzerinde negatif ve istatistiki olarak anlamli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Diğer belirsizlik göstergeleri ise istatistiki olarak anlamsız bulunmuştur. 93Gerek tahmin sonuçlan gerekse 1980 sonrası Türkiye ekonominisine ilişkin gözlemler makroekonomik belirsizliğin büyük ölçüde kamu kesiminden kaynaklandığını ve özel sektör yatırımlarını olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Bu nedenle yatırımlarda ve dolayısıyla ekonomide istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümenin sağlanması, kamu maliyesindeki dengesizliklerin giderilmesine bağlıdır. 94
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between investment and uncertainty has attracted a considerable interest in the economic theory since 1 980s. In this context, the most important theory is option approach that emphasizes the negative impact of uncertainty on investment. Option approach considers two important features of many investment decisions; namely the irreversibility and the possibility of postponing the investment, which have been neglected by the conventional investment theories. According to this approach, investors postpone their investment decisions and wait in order to get more information for the assessment of the future profitability of investment projects. Therefore, uncertainty becomes a powerful deterrent on investment expenditures or investment demand even for risk-neutral investors. However, relative to the enormous theoretical literature, empirical studies on the relationship between uncertainty and investment seem to be less abundant. The main objective of this study is to provide an empirical investigation of the impact of macroeconomic uncertainty on private investment in Turkey in 1990s. In this study, twelve different macroeconomic uncertainty measures are used and their impact on private machinery-equipment investment is assessed by using an ad hoc investment equation that encompasses other conventional determinants of investment. Estimation results show that uncertainties related to economic growth, government consumption expenditures, real interest rates on treasury bills and interbank money market interest rates have a negative and statistically significant effect on private investment. The effects of other uncertainty variables have not been statistically significant. 95Both estimation results and observations related to Turkish Economy for the period after 1980 indicate that the macroeconomic uncertainties stem mainly from fiscal side and have an adverse impact on private investment. This points out the necessity of the elimination of fiscal imbalances for maintaining sustainable and stable investments and thereby economic growth. 96