Kur'an-ı Kerimde kardeşlik
Brotherhood in the Holy Qur'an
  1. Tez No: 99918
  2. Yazar: MASOUD GOUHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gouhar. Masoud. KUR'AN-I KERJM'DE KARDEŞLİK. Yüksek Lisans Tezi, Danışman : Doç. Dr.Mehmet PAÇACI, IV- 77 s. Arapça'da“kardeşlik”kelimesi, ( »jâJ ) kelimesiyle karşılanır. ( jj') kökünden türemiş ( j$ ) kavramı ve buna benzer türemiş kelimelerden, aynı nesepten olanlar, kardeş olma, arkadaş, takip eden, birbirine bağlı olan, zimmet ve ahit din kardeşi ve aynı hedefi amaçlayan anlamlarına gelmektedir. Cahiliye döneminde kardeşlik müessesesi, erkekleri ön plana çıkarmıştır. Kız kardeşler ise erkeklerin sahip olduğu hakların genellikle hiçbirine sahip olamamışlardır. Öz kardeşlerin yanı sıra, istilhak kardeşliği (muaahat), hilf ve civar kardeşlik şekillen ortaya çıkmıştır. YahudiKk, etnik bir din olması sebebiyle, kardeşliği sadece Yahudilerin arasında kabul edip, evrensel kardeşlikten uzak durmuştur. Kur'an-ı Kerim'de kardeşlik müessesesi, farklı boyutlar kazanmıştır. Kur'an, cinsiyet ayrımından dolayı değil, sorumluluktan dolayı, sadece hukuk bakımından, farklı haklar ve vazifeler vermektedir. Fakat diğer alanlarda, erkek ve kız kardeşler eşittir. Kur'an-ı Kerim, din kardeşliğini ön plana çıkararak, bunu nesep kardeşliğinden üstün kılmıştır. Şöyle ki, öz kardeşler, din farkından dolayı savaş halinde birbirlerine düşman olabilirler; din kardeşliğinde ise, ancak sevgi, merhamet ve şefkat ile birbirlerine yaklaşabilirler. Kur'an-ı Kerim, fertten başlayıp, kendi kendisiyle barışı sağladıktan sonra, aile içinde huzuru sağlamaya yöneltir. Ailelerden oluşan toplumu, banş, yardımlaşma, dayanışma ve en önemlisi, sevgi ile yaşatmaya çalışır. İnsana, insan olduğu için din, dil, ırk ve renk ayranı yapmadan değer vermektedir. Allah ile kul arasında hiç kimseye müdahale hakkı tanımamıştır. Bu yüzden de din, sadece Allah'ın ve yeryüzündeki herkes Allah'ın kulu olduğundan, dünyadaki tüm insanlara adil, önyargısız ve hoşgörü gözüyle bakılması, yine Kur'an-ı Kerim tarafindan vacib kılınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Souhar, Masoud BROTHERHOOD IN THE HOLY QUR'AN Master thesis supervisor : associate professor Mehmet PAÇACI, IV- 77 p. In Arabic, the term“brother”stands for a:*j£ii\ It is the derivative form of the Drigin“.. j t l”r * being brother ? has the following meanings referring to other similar derivatives : brothers by family, brother in religion, friend, follower, to be related to zach other, to be bound to each other by promise and care, and ones sharing the same goal. During the Age of Ignorance, the institution of brotherhood has let men come Defore women. And sisters have hardly had the rights owned by men. Besides the brotherhood by family, there has appeared some other types of brotherhood such as tie ones based on adoption, charit foundations and neighbourhood. Since the religion of Jews is ethical, it has accepted brotherhood only among tie Jewish people, and kept itself away from the universal one. In the Holy Qur'an, this institution of brotherhood has been taken into different dimensions. Qur'an attributes different rights and duties only on account of dues, not rf sex discrimination, but of the sense of responsibility. However, on other accounts, sisters and brothers are equal to each other. Qur'an has focused on the brotherhood n religion, and considered it superior to the one by family. That is to say, brothers by amily can nurse enmity against each other in the case of a war whereas in the jrotherhood in religion, they can only get closer to each other by love, mercy and affection. The Holy Qur'an, starting from the individual, leads to the settlement of prosperity inside the family after settling peace first within himself. It tries to keep the society, which is formed by families, survive through peace, helping and supporting sach other, and love, which is the most important of them all. It considers man estimable just because he himself is a man, without the discrimination of religion, anguage, race or colour. It has let no one have the right of interfering with the elationship between God and His servant. Therefore, it has been charged as a duty again by the Holy Qur'an that all the people in the world should be treated by justice, olerance and with no prejudice since religion only belongs to God and all the people >n earth are the servants of Him.