Kamu üniversitelerinde yetkinlik temelli insan kaynakları yönetimi: Yapısal koşullar ve yönetsel deneyimler
Competency-based human resource management in public universities: Structural conditions and managerial experiences
- Tez No: 999179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kamu üniversitelerinde yetkinlik temelli insan kaynakları yönetiminin uygulanabilirliğini yapısal koşullar ve yönetsel deneyimler çerçevesinde incelemektedir. Araştırma, yetkinlik temelli yaklaşımın üniversite bağlamında nasıl anlamlandırıldığını, kurumsal süreçlere ne ölçüde yerleşebildiğini ve uygulamayı mümkün kılan ya da sınırlayan başlıca etmenleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışma, yetkinlik temelli insan kaynakları yönetimi literatürü ile kurumsal kuram çerçevesinde yapılandırılmıştır. Araştırma nitel bir tasarımla yürütülmüş; veri, 28 kamu üniversitesinin Personel Daire Başkanlıklarında görev yapan daire başkanı ve şube müdürü düzeyindeki 35 katılımcıdan, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla alınan yazılı yanıtlar üzerinden elde edilmiştir. Veri, refleksif tematik analiz yaklaşımı ve dışaçekimsel (abductive) mantık çerçevesinde, kodlama ve tema geliştirme adımları izlenerek analiz edilmiştir. Bulgular, yetkinlik temelli yaklaşımın kamu üniversitelerinde çoğunlukla performans ve etkinlik hedefleriyle ilişkilendirildiğini; ancak kurumsal süreçlere yerleşmesinin belirli gerilim alanları üzerinden sınırlandığını göstermektedir. Üç temel gerilim alanı öne çıkmaktadır: (i) ölçme–değerlendirme kapasitesi ve araçların sınırlılığı nedeniyle yetkinliğin davranışsal boyutunun görünür kılınmasındaki güçlükler, (ii) merkezi mevzuatın belirlediği sınırlar ve dar kurumsal takdir alanı nedeniyle süreç bütünleşmesi ve kurumsallaşmanın zorlaşması, (iii) liyakat–adalet algısı, güven ve kurumsal kültürün uygulamanın meşruiyeti ve sürdürülebilirliğinde belirleyici hale gelmesi. Sonuç olarak çalışma, yetkinlik temelli insan kaynakları yönetiminin kamu üniversitelerinde uygulanabilirliğinin teknik tasarımın ötesinde ölçme kapasitesi, süreç bütünleşmesi ve kurumsal meşruiyetin birlikte güçlendirilmesini gerektirdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the applicability of competency-based human resource management (CBHRM) in public universities through the lens of structural conditions and managerial experiences. It aims to investigate how the competency-based approach is interpreted in the university context, the extent to which it can be embedded in institutional processes, and the main factors that enable or constrain implementation. Grounded in the CBHRM literature and institutional theory, the study employs a qualitative research design, drawing on written responses collected via a semi-structured interview form from 35 participants (department heads and branch managers) working in Personnel Departments across 28 public universities. The data were analyzed using reflexive thematic analysis, informed by abductive logic, following systematic coding and theme development steps. The findings indicate that CBHRM is commonly associated with performance and efficiency goals in public universities; however, its institutional embedding is constrained by key areas of tension. Three key areas of tension emerge: (i) difficulties in making the behavioral dimension of competencies observable and assessable due to limited assessment capacity and measurement instruments; (ii) challenges to process integration and institutionalization stemming from central regulations and a narrow scope of organizational discretion; and (iii) the decisive role of merit–fairness perceptions, trust, and organizational culture in shaping legitimacy and sustainability. Overall, the study suggests that advancing CBHRM in public universities requires strengthening measurement capacity, process integration, and institutional legitimacy in tandem, rather than relying on technical system design alone.