Fiziksel aktivite olanağı bulunan parklarda hizmet ortamının yer bağlılığı, tatmin ve tekrar ziyaret niyetine etkisi
The effect of servicescape in parks offering physical activity opportunities on place attachment satisfaction and intent to revisit
- Tez No: 999180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Hızlı kentleşme ve teknolojik gelişmelerin bir sonucu olan hareketsiz yaşam biçimi, günümüzde ciddi bir halk sağlığı sorununa dönüşmüştür. Bu süreçte kentsel parklar, fiziksel aktiviteyi teşvik eden en erişilebilir kamusal alanlar olarak kritik bir önem kazanmıştır. Ancak parkların sadece varlığı yeterli olmayıp, bu alanların düzenli kullanımı ziyaretçilerin algıladığı hizmet ortamı (servicescape) kalitesine doğrudan bağlıdır. Hizmet ortamını oluşturan fiziksel unsurların ziyaretçi beklentilerini karşılaması, yalnızca anlık bir tatmin oluşturmakla kalmaz; aynı zamanda birey ile mekân arasında güçlü bir yer bağlılığı kurulmasını sağlar. Literatürde genel park kullanımına dair çalışmalar bulunsa da gündelik yaşamın merkezinde yer alan, fiziksel aktivite olanağı bulunan yerel ve semt parkları ölçeğinde hizmet ortamı ile ilişkili özellikler ve algılanan hizmet ortamının yer bağlılığı, tatmin ve tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkisini inceleyen araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışma, Eskişehir'deki fiziksel aktivite odaklı yerel parklar üzerinden; hizmet ortamı özelliklerinin yer bağlılığı, ziyaretçi tatmini ve tekrar ziyaret niyeti üzerindeki etkilerini inceleyerek literatürdeki bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Araştırmada nitel ve nicel paradigmaları sırasıyla kullanan karma araştırma desenlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Farklı örneklemlerden elde edilen verilerin analizi sonucunda hizmet ortamı ile ilişkili beş özellik tanımlanmış ve hizmet ortamının yer bağlılığı, tatmin ve tekrar ziyaret niyeti üzerinde pozitif bir etkisinin olduğu gözlemlenmiştir. Sonuçların hem literatüre hem de yerel yönetimlere kullanıcı odaklı park yönetimi için stratejik rehberlik sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The sedentary lifestyle resulting from rapid urbanization and technological advances has become a serious public health issue today. In this process, urban parks have gained critical importance as the most accessible public spaces that encourage physical activity. However, the mere existence of parks is not sufficient; the regular use of these areas is directly dependent on the quality of the servicescape perceived by visitors. The physical elements that constitute the servicescape meeting visitor expectations not only creates instant satisfaction but also fosters a strong sense of place attachment between the individual and the space. Although there are studies in the literature on general park use, research examining the characteristics related to the servicescape and the effect of the perceived servicescape on place attachment, satisfaction, and revisit intention at the scale of local and neighborhood parks, which are at the center of daily life and offer opportunities for physical activity, is quite limited. This study aims to fill this gap in the literature by examining the effects of service environment characteristics on visitor satisfaction, attachment, and intention to revisit through the lens of physical activity-focused local parks in Eskişehir. An exploratory sequential design, one of the mixed research designs that uses qualitative and quantitative paradigms in sequence, was used in the study. Analysis of the data obtained from different samples resulted in the identification of five characteristics related to the service environment, and a positive effect of the service environment on place attachment, satisfaction, and intention to revisit was observed. The results are intended to provide strategic guidance for user-centered park management to both the literature and local governments.