Analyse comparée de l'image de la Turquie dans voyage en Turquie (anonyme) et Aziyadé de Pierre Loti.
Voyage en Turquie (anonim) ve Pierre Loti'nin Aziyadé adlı eserinde Türkiye imajının karşılaştırmalı analizi.
  1. Tez No: 999190
  2. Yazar: YELİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AYDOĞU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Education and Training, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Avrupa ülkelerinin, Türkiye hakkında, yüzyıllardır süregelen kalıplaşmış görüşleri şüphesiz ki Türkiye'nin yadsınamaz bir gerçeğidir. Bu görüşlerin birçok alanda karşımıza çıkması muhtemel iken, edebiyat alanında karşımıza çıkması çok daha olasıdır. Fakat yine edebiyat sayesinde, bahsi geçen önyargılar yerini ülkenin daha gerçekçi bir biçimde resmedilmiş haline bırakmaktadır. Bu araştırmada, Türkiye imajı; Pierre Loti'nin Aziyadé isimli eseri ile anonim İspanyol eser Voyage en Turquie (Türkiye Seyahati) arasında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Türkiye imajının XVI. yüzyılda bir İspanyol esir, XIX. yüzyılda ise bir Fransız deniz subayı gözünden tartışılması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda bu araştırma, bahsi geçen iki önemli eserden alınan doğrudan alıntılar yorumlanarak ve karşılaştırılarak gerçekleştirilmiştir. Nitel verilere dayanan bu çalışmada araştırma yöntemi olarak doküman analizi kullanılmıştır. Bunun yanı sıra bu çalışmanın ilk bölümünde XVI. yüzyıl Türkiye-İspanya ve XIX. yüzyıl Türkiye-Fransa ilişkileri genel hatlarıyla ele alınmıştır. Ardından her iki eserden edinilen veriler karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Son olarak, yapılan analizlere tez konumuz dahilinde ayrıntılı açıklamalar getirilmiştir. Bu çalışmanın roman incelemelerine ve dersi alan öğrencilere katkı sağlayacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The stereotyped views of European countries about Turkey which have been going on for centuries, are undoubtedly an undeniable reality of Turkey. While these views are likely to appear in many areas, they are even much more common in the field of literature. But again, thanks to literature, the prejudices are replaced by a more realistic image of the country. In this research, the image of Turkey will be examined comparatively between Pierre Loti's work Aziyadé and the anonymous Spanish work Voyage en Turquie (Journey to Türkiye). This study aims to discuss the image of Turkey through the point of view of a Spanish prisoner in the 16th century and a French naval officer in the 19th century. In this respect, this research is carried out by interpreting and comparing direct quotations from these two important works. Document analysis was used as the research method in this qualitative study. Moreover, the first part of this study provides a general overview of 16th-century Turkey-Spain and 19th-century Turkey-France relations. Then, the data obtained from both works were compared and analyzed. Finally, the analyses conducted have been explained in detail within the scope of our thesis topic. It is hoped that this study will contribute greatly to novel reviews and to students taking the course.