Hemşirelerin dijital sağlık sistemlerine uyum düzeylerinin eğitim durumu ve dijital sağlık okuryazarlığına göre incelenmesi: Çerkezköy Devlet Hastanesi örneği
An examination of nurses' adaptation levels to digital health systems according to their educational status and digital health literacy: The case of Çerkezköy State Hospital
  1. Tez No: 999205
  2. Yazar: CAVİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUZAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin dijital sağlık sistemlerine uyum düzeylerinin eğitim urumu ve dijital sağlık okuryazarlığına göre incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, hemşirelerin dijital sağlık sistemleriyle ilgili bilgi düzeyleri, eğitim geçmişleri ve sistem kullanım sıklıkları ile dijital sağlık okuryazarlığı düzeyleri arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı istatistiksel yöntemlerin kullanıldığı bu araştırmada, toplam 216 hemşireden elde edilen veriler doğrultusunda çeşitli demografik ve mesleki değişkenlerin DSO puanları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, dijital sağlık sistemleriyle ilgili eğitim almış hemşirelerin DSO puanlarının, eğitim almamışlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, bilgi düzeyi ve eğitim yeterliliği algısı gibi değişkenlerin DSO puanlarını pozitif yönde etkilediği bulunmuştur. Öte yandan, yaş, cinsiyet ve mesleki deneyim gibi demografik değişkenlerin DSO üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Alt boyutlar arası korelasyon analizleri, dijital sağlık okuryazarlığının çok boyutlu ancak bütüncül bir yapı arz ettiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, dijital sağlık hizmetlerinin etkinliği için hemşirelerin dijital okuryazarlıklarının artırılması gerektiğini ve bu süreçte eğitimsel müdahalelerin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the level of adaptation of nurses working in Turkey to digital health systems and to explore the relationship between this adaptation and their digital health literacy. The research investigates the nurses' levels of knowledge regarding digital health systems, their educational backgrounds, and frequency of system usage, and analyzes how these factors relate to their digital health literacy scores. Using descriptive and comparative statistical methods, data were collected from a total of 216 nurses and various demographic and professional variables were evaluated for their impact on digital health literacy. The findings indicate that nurses who received training related to digital health systems had significantly higher digital health literacy (DHL) scores than those who had not received such training. Moreover, self-perceived knowledge level and perceived adequacy of training were found to have a positive effect on DHL scores. However, no significant relationship was found between demographic factors such as age, gender, or years of professional experience and digital health literacy. Correlation analyses among sub-dimensions of the DHL scale revealed a multidimensional but integrative structure. The results emphasize the necessity of enhancing nurses' digital literacy to ensure the effectiveness of digital health services and highlight the critical role of structured educational interventions in this process.