Development of a discrete adjoint solver for the optimization of an S-type intake
S-tipi hava alığı eniyilemesi için ayrık adjoint tabanlı çözücü geliştirilmesi
  1. Tez No: 999216
  2. Yazar: OLCAY NURTAÇ DENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
S-tipi hava alığı için ayrık adjoint tabanlı aerodinamik şekil eniyileme yapısı geliştirildi. Geliştirilmiş akış çözücüsüne, örtük zaman adımlama yöntemi ve yinelemeli doğrusal sistem çözücüsü eklendi. Seçilen eniyileme fonksiyonları için adjoint kodu, otomatik türev alma yöntemi ile üretildi. Akış çözücüsü RAE-M2129 S-tipi hava alığı akışları üzerinden doğrulandı. Adjoint hassaslıklarının doğrulaması merkezi sonlu farklar yöntemi ile yapıldı. Şekil eniyileme sürecinde, geometri yüzeyi ve çözüm ağı Serbest-Şekil Deformasyonu yöntemi ile deforme edildi. Doğrulama çalışmalarının ardından, aerodinamik arayüz düzlemindeki basınç geri kazanımı ve bozulma katsayısını temel alan tekli ve çoklu eniyileme fonksiyonları için, RAE-M2129 S-tipi başlangıç hava alığının başarılı bir şekilde eniyilemesi gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
A discrete adjoint-based aerodynamic shape optimization framework is developed to optimize an S-type intake. An implicit time-stepping scheme and iterative linear system solver are implemented into the in-house flow solver. The adjoint code for the selected objective functions is generated using automatic differentiation. The flow solver is validated flows through the RAE-M2129 S-type intake. Verification of the adjoint sensitivities is performed using the central finite difference method. In the shape optimization process, the boundary surface and the mesh are deformed with the Free-Form Deformation approach. Following the validation studies, the baseline RAE-M2129 S-type intake is successfully optimized for single and multi-objective functions based on the performance parameters; pressure recovery and distortion coefficient at the AIP.