Epilepsili hastalarımızın, demografik, etiyolojik, klinik ve tedavi özelliklerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of demographic, etiological, clinical and therapeutic characteristics of our epi̇lepti̇c patients
  1. Tez No: 999226
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP TEVHİDE KARASALİHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası Epilepsi ile Savaş Birliği epilepsiyi aralarında en az 24 saat olmak üzere, iki ve daha fazla provokasyonsuz nöbetin olması durumu olarak tanımlamaktadır. Çalışmamızda; Çocuk Nöroloji Bilim Dalımız tarafından takip edilen epilepsi hastalarının, demografik, etyolojik, klinik ve tedavi özelliklerinin değerlendirilerek bu bölgedeki epilepsi hastalarının özelliklerinin belirlenmesi ve genel yaklaşımın oluşturulması amaçlanmıştır. 1 ay-18 yaş arası epilepsili hastalarımızın dosyalarından ve poliklinik kartlarından bilgilerine ulaşılarak, tarafımızca oluşturulan epilepsili hasta bilgi formu dolduruldu. Bu bilgiler bilgisayarda SPSS 16.0 istatik programı ile değerlendirildi. Olgularımızın 156 (%51.1)'sı erkek, 149 (%48.9)'u kız hastalardan oluşmaktaydı. ILAE 1981 nöbet sınıflamasına göre olgularımızın 75 (%24,6)'i parsiyel, 215 (%70,5)'i generalize, 3 (%1)'ü status epileptikus, 12 (%3,9)'si ise sınıflandırılamayan nöbet olarak tanımlandı. ILAE 1989 epileptik sendrom sınıflamasına göre hastalarımızın çoğunluğu 182 (%59,7) olgu ile generalize epilepsiler ve sendromlar grubunda yeraldı. Olgularımızın 109 (%35,7)'unda nöbet etyolojisi tespit edilirken, bunlar arasında en fazla perinatal iskemi ve hipoksi (%22,9) yeraldı. Olgularımızda ilk kullanılan antiepileptik ilaçlar içinde %50,2 oranla valproik asit'in en fazla tercih edilen ilaç olduğu ve ilk kullanılan antiepileptik ilaç ile %59,3 nöbet kontrolü sağlandığı belirlenmiştir. Sonuç olarak; epilepsi için iyi alınmış bir anamnez ile bunun doğru, eksiksiz kayıt edilmesi ve saklanması, risk faktörlerinin bilinmesi, epileptik nöbet tipinin ve epileptik sendrom'un doğru belirlenmesi, doğru tanı ve tedavi için önem arz etmektedir. Bizde yapmış olduğumuz çalışmada Çocuk Nöroloji Bilim Dalı'mız tarafından düzenli takipli epilepsi tanılı olgularımızın sosyodemografik, etyolojik, klinik ve tedavi özelliklerini belirleyerek, epilepsili olgularımızı ve genel yaklaşımımızı gözden geçirdik.
Özet (Çeviri)
International League Against Epilepsy defines epilepsy as a condition of having two or more seizures without any provocation in at least 24 hours. In our study, we aimed to evaluate demographic, etiological, clinical and therapeutic features of the patients with epilepsy followed by our Pediatric Neurology Department, and determine the characteristics of patients with epilepsy, and also develop a general approach. The information was accessed from patient files and clinic cards of our epilepsy patients aged between 1 month and 18 years. Data sheet form about patients with epilepsy was comprised and filled by us. The data was assessed by using SPSS statistics software on computer. 156 (51.1%) of our cases consisted of boys, whereas 149 (48.9%) of them were girls. According to 1981 Seizure Classification of ILAE, 75 (24.6%) epilepsy of our cases were classified as having partial, 215 (70.5%) of them as generalized, 3 (1%) of them as status epilepticus, and 12 (3.9%) of them were classified as unclassified seizures. According to 1989 ILAE classification of epileptic syndromes, majority of our patients appeared in the generalized epilepsy syndrome group with 182 cases (59.7%). An etiology of seizures were only determined in 109 (35.7%) of our cases, mostly perinatal ischemia and hypoxia (22.9%). In our cases, most preferred antiepileptic drug was valproic acid with a ratio of 50.2%, and as a first used antiepileptic drug it controlled 59.3% of the seizures. As a result, good medical history, complete recording and storage of the data, being aware of risk factors, and determining epileptic seizure type and epileptic syndrome more accurately are very important for a correct diagnosis and treatment. In our study evaluated sociodemographic, etiological, clinical and therapeutic features of the patients with epilepsy followed regularly in our Pediatric Neurology Department.