Franz Liszt Si Minör Piyano Sonatı'nın analizi ve sembolik çağrışımları
Analysis & symbolic associations of Franz Liszt's Sonata in B Minor
  1. Tez No: 999239
  2. Yazar: TİMUR AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. OYTUN EREN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
Özet
Franz Liszt'in Si minör Piyano Sonatı, müzik tarihinde hem tek bölümlü yenilikçi yapısıyla hem de içerdiği tematik dönüşüm tekniğiyle 19. yüzyıl piyano müziğinin en seçkin eserleri arasındadır. Eserin sade bir başlık taşımasıysa, olası programı ile ilgili çeşitli görüşler doğurmuştur. Bu çalışmanın amacı Liszt'in Si minör Sonat'ının tematik yapısını ve Liszt'in sembolik dilinin esere nasıl yansıdığını analiz etmektedir. Araştırmanın birinci bölümünde, Liszt'in müzikal kimliği ve geliştirdiği sembolizm ele alınıp; bu sembollerin 'ilahî' ve 'şeytani' olarak nasıl sınıflandırıldığı incelenir. İkinci bölümde, Sonat'ın oluşum süreci ve içerdiği sembolizm ele alınır. Üçüncü bölümde yapılan yapısal analizde, eserin 'çift işlevli' ya da 'iki boyutlu' sonat biçimi olarak adlandırılan teori üzerinden yola çıkılarak, tematik bir analiz gerçekleştirilir. Temaların sadece melodik değil, aynı zamanda armonik düzeyde işlev görerek yapısal bütünlüğe hizmet etmesi araştırmanın ulaştığı sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
Franz Liszt's Piano Sonata in B minor stands as one of the most distinguished works of the 19th-century piano repertoire, characterized by both its innovative single-movement form and the technique of thematic transformation. The work's plain title, however, has given rise to diverse views regarding its potential program. The primary objective of this study is to analyze the thematic structure of Liszt's Sonata in B Minor and the reflection of his symbolic language. The first chapter portrays Liszt's musical identity and the symbolism the composer developed, examining how these symbols are classified into 'divine' and 'diabolical'. The second chapter investigates the genesis of the Sonata and its inherent symbolism. The third chapter undertakes a structural analysis, conducting a thematic and motivic investigation based on the theory of 'double-function' or 'two-dimensional' sonata form. The study concludes that the themes facilitate structural unity by operating not merely as melodic entities, but also as harmonic functions.