Yetişkinlerde psikolojik esneklik, öfke ruminasyonu ve öznel zindelik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between psychological flexibility, anger rumination and subjective vitality in adults
- Tez No: 999273
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET SATICI, DOÇ. DR. AHMET RIFAT KAYİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerde psikolojik esneklik, öfke ruminasyonu ve öznel zindelik arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Ayrıca psikolojik esneklik ile öznel zindelik arasındaki ilişkide öfke ruminasyonunun aracı rolü test edilmiştir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüş ve 221 kadın, 143 erkek olmak üzere toplam 364 yetişkin bireyden veri toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kabul ve Eylem Formu-II, Öznel Zindelik Ölçeği, Öfkeye İlişkin Derin Düşünme Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS programı aracılığıyla yapılmış, aracı değişken analizi Process Makro ile bootstrap yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre psikolojik esneklik, öznel zindeliğin pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısıdır. Öfke ruminasyonu ise öznel zindeliği negatif yönde anlamlı biçimde yordamaktadır. Ayrıca öfke ruminasyonunun, psikolojik esneklik ile öznel zindelik arasındaki ilişkide kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, psikolojik esnekliğin öznel zindeliği hem doğrudan hem de öfke ruminasyonu üzerinden dolaylı olarak yordadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmış ve gelecekte yapılacak çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between psychological flexibility, anger rumination, and subjective vitality in adults. In addition, the mediating role of anger rumination in the relationship between psychological flexibility and subjective vitality was tested. The study was conducted using a correlational research design, and data were collected from a total of 364 adults, including 221 women and 143 men. The Acceptance and Action Questionnaire-II, the Subjective Vitality Scale, the Anger Rumination Scale, and a Personal Information Form were used as data collection tools. Data were analyzed using IBM SPSS, and the mediating effect was tested with the PROCESS Macro using the bootstrap method. The findings indicated that psychological flexibility was a significant positive predictor of subjective vitality, whereas anger rumination significantly and negatively predicted subjective vitality. Moreover, anger rumination was found to have a partial mediating role in the relationship between psychological flexibility and subjective vitality. In conclusion, psychological flexibility was found to predict subjective vitality both directly and indirectly through anger rumination. The findings were discussed in line with the relevant literature, and suggestions for future research were presented.