Sağlıklı Yaş Alma Merkezi (Yaşam)'den hizmet alan 80 yaş üzeri yaşlılara uygulanan sanat temelli grup anımsama terapisinin mental iyi oluş ve depresyona etkisi: Bir sosyal hizmet müdahalesi
The effect of art based group reminiscencetherapy on mental wellbeing and depression in elderly people over 80 years of age receiving services from the Center Forhealthy Aging (Yaşam):A social work intervention
- Tez No: 999293
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT YANARDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada Sağlıklı Yaş Alma Merkezine (YAŞAM) gelen 80 yaş ve üzeri yaşlı bireylere uygulanan grup anımsama terapisinin yaşlıların mental iyi oluş ve depresyon üzerindeki etkisini ölçmek ve değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmada, ön test- son test kontrol gruplu karışık bir müdahalesel desen kullanılmıştır. Veriler, Standardize Mini Mental Ölçeği (MMSE), Beck Depresyon Ölçeği (BDI) ve Warwick Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği (WEMWBS) kullanarak elde edilmiştir. Araştırma deseninde öncelikle müdahale ve kontrol grupları belirlenmiştir. Sonra tüm gruplarda ön test uygulanmıştır. Daha sonra 7 hafta süren müdahele sürecine geçilmiştir. Uygulama sürecinde müdahale grubunda grup anımsama terapisine dayalı müdahale yapılmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara herhangi bir müdahale yöntemi kullanılmamıştır. Uygulama sürecinin bitiminden sonraki hafta tüm gruplara son test (BDI, WEMWBS) uygulanmıştır. Bulgular: Müdahale grubuna uygulanan grup anımsama terapisinin kişilerde depresyon düzeyinde azalma; buna karşın mental iyi oluş düzeyinin artmasında etkisi olduğu söylenebilmektedir. Müdahale grubundaki bireylerde depresyon ve mental iyi oluş açısından cinsiyet ve eğitim durumunda anlamlı bir fark bulunamamıştır. Fakat gelir durumu, medeni durumunda anlamlı fark bulunmuştur. Ayrıca kendi aralarında depresyon düzeyi azaldıkçamental iyi oluş düzeyinin arttığı sonucuna da varılmıştır. Sonuç: Grup anımsama terapisinin, yaşlı bireylerde depresyonu azalttığı ve mental iyi oluş düzeyini artırdığı görülmüştür. Buna göre, Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri (YAŞAM) gibi kurumlarda bu tür grup çalışmalarının grup anımsama terapisinin psikososyal iyilik hâli üzerindeki bütüncül etkisini desteklediği ve rutin birer sosyal hizmet müdahalesi olarak yaygınlaştırılması ve desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to measure and evaluate the effect of group reminiscence therapy applied to elderly individuals aged 80 and over who attended the Healthy Aging Center (YAŞAM) on their mental well-being and depression. Method: The study employed a mixed-design intervention with pre-test and post-test control groups. Data were collected using the Standardized Mini Mental Scale (MMSE), Beck Depression Inventory (BDI), and Warwick Edinburgh Mental Well-being Scale (WEMWBS). The research design first established intervention and control groups. Then, a pre-test was administered to all groups. Subsequently, the 7-week intervention process began. During the intervention process, the intervention group received group reminiscence therapy-based intervention. No intervention method was used for participants in the control group. The week after the end of the intervention process, a post-test (BDI, WEMWBS) was administered to all groups. Findings: Group reminiscence therapy applied to the intervention group may be said to have reduced depression levels in individuals; however, it has also been found to increase mental well-being levels. No significant difference was found in terms of depression and mental well-being between individuals in the intervention group based on gender and education level. However, a significant difference was found in terms of income level and marital status. Additionally, it was concluded that as depression levels decreased, mental well-being levels increased. Conclusion: Group reminiscence therapy has been found to reduce depression and improve mental well-being in older adults. In light of these findings, it has been concluded that such group activities in institutions such as Healthy Aging Centers (YAŞAM) support the holistic effect of group reminiscence therapy on psychosocial well-being and should be promoted as routine social service interventions.