Inula anatolica Boiss. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigations on Inula anatolica Boiss.
  1. Tez No: 999319
  2. Yazar: OZAN BIYIKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
Özet
Çalışma kapsamında, Türkiye florasında doğal olarak yetişen ve Asteraceae familyasının endemik üyelerinden olan Inula anatolica Boiss. türünün farmakognozik incelemeler yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma numunemiz olan I. anatolica bitkisinin toprak üstü ve altının iki farklı yöntem (soxhlet ve ultrasonik) ile hazırlan etil asetatlı, metanollü ve % 70 etanollü ekstrelerde fenolik bileşiklerin belirlenmesi amacıyla, laboratuvarımızda geliştirilen ters faz HPLC yöntemi kullanılarak hem kalitatif hem de kantitatif analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda ekstrelerde başlıca klorojenik asit, kafeik asit, ferulik asit ve luteolin bulunmuş ve miktarları belirlenmiştir. Hazırlanan ekstrelerin çeşitli çözücü sistemlerinde İTK analizleri yapılmış ve etkin madde grupları belirlenmiştir. İTK analizinde en uygun çözücü sistemi seçilmiş ve sonuçlar YPSK analizi ile desteklenmiştir. Hazırlanan ekstrelerin tripsin ve kimotripsin enzimlerini inhibe edici aktiviteleri in vitro deneylerle test edilmiştir. Ekstrelerin uygulanan konsantrasyonlarına bağlı olarak enzimleri farklı oranlarda inhibe ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current study, pharmacognostic examinations were conducted on Inula anatolica Boiss., a plant species belonging to the Asteraceae family and recognized as endemic to the flora of Turkey. The primary goal was to investigate the phenolic composition of extracts derived from the aerial and underground parts of the plant by employing two extraction approaches, namely Soxhlet and ultrasonic methods. Extracts prepared with ethyl acetate, methanol, and 70% ethanol were characterized both qualitatively and quantitatively using a reverse-phase HPLC procedure optimized within our laboratory. Chromatographic evaluation indicated that chlorogenic acid was the major compound, accompanied by caffeic acid, ferulic acid, and luteolin, whose respective concentrations were determined. Furthermore, thin-layer chromatography (TLC) analyses were performed using various solvent systems to classify the principal groups of secondary metabolites, and the optimal solvent system was established based on these profiles. The results obtained were further validated through RP-HPLC analysis. In addition, the inhibitory potential of the prepared extracts against trypsin and chymotrypsin enzymes was examined in vitro, revealing that the inhibition rate varied according to the concentration applied.