WHO grade 4 IDH-mutant astrositom ile WHO grade 4 IDH-wıld glioblastom ayrımında manyetik rezonans görüntülemenin yeri
- Tez No: 999320
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH UTKU ŞENOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Astrositom, IDH-mutant, derece 4 ile Glioblastom, IDH-wild tip'in konvansiyonel ve ileri MRG teknikleriyle ayırt edilebilirliğini ve ölçümlerin tekrarlanabilirliğini değerlendirmeyi amaçladık. 2014-2024 tarihleri arasında patolojiyle doğrulanmış glial tümör tanısı alan, 18 yaş üstü olgular incelendi ve dışlama kriterleri uygulandıktan sonra toplam 126 hasta üzerinden incelemeler yürütüldü. Bağımsız iki gözlemci, olgulara kör olarak değerlendirme yaptı. Olgulara ait rCBV (DSC-PWI), ADCmin/mean/max (DWI), ödem/kitle ve ödem-kontur uzaklığı/kitle oranları ile kistik-nekrotik alan, T2-FLAIR uyumsuzluğu, kanama/kalsifikasyon, görsel difüzyon kısıtlılığı değişkenleri değerlendirildi. Ayrımda eşik değer için ROC (Youden kesimi, LR±, PKD/NKD), uyum için Cohen's κ ve ICC hesaplandı. Bulgulara baktığımızda; rCBV, IDH-wild grupta daha yüksek bulundu (AUC=0,791; kesim ≥5,44; duyarlılık %82,9; özgüllük %72,7; LR+ 3,04; LR– 0,24; PKD %91,3; NKD %55,2). Ödem/kitle (AUC=0,683; kesim ≥1,60; LR+ 2,82) ve ödem-kontur uzaklığı/kitle (AUC=0,691; kesim ≥1,62; LR+ 3,65) orta düzey ayrım sundu. ADC ve incelenen kategorik değişkenler anlamlı ayrım sağlamadı. Tanı yaşı IDH-Wild grupta daha yüksekti; cinsiyet benzerdi. Gözlemciler arası uyum kategorik değişkenler için T2-FLAIR uyumsuzluğu hariç tutulduğunda κ=0,655-0,867 arasında yüksek-mükemmele yakın bulundu. T2-FLAIR uyumsuzluğu için κ=0,417 uyum orta bulundu. Nicel değişkenler için de ICC=0,755–0,894 uyum iyi-mükemmele yakın saptandı. Sonuç olarak rCBV, bu iki derece 4 tümörün preoperatif ayrımında en fazla katkı sunan değişkendir ve ≥5,44 eşiği klinik olarak uygulanabilir bir karar desteği sağlar. Ödem temelli oranlar bulguyu destekler; ADC ve incelenen kategorik değişkenlerin katkısı sınırlıdır. Çok merkezli doğrulama çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the discriminative ability of conventional and advanced MRI techniques in differentiating IDH-mutant astrocytoma, grade 4 from IDH-wild glioblastoma, and to assess the reproducibility of measurements. Methods: Adults (≥18 years) with pathology-proven glial tumors diagnosed between 2014 and 2024 were reviewed. After applying exclusion criteria, 126 patients were included. Two independent readers, blinded to diagnosis, assessed rCBV (DSC-PWI), ADCmin/mean/max (DWI), edema/tumor and edema-to-contour distance/tumor ratios, as well as the presence of cystic-necrotic components, T2-FLAIR mismatch, hemorrhage/calcification, and visual diffusion restriction. For discrimination, ROC analysis with Youden-based cut-offs, LR±, and PPV/NPV was performed; Cohen's κ and ICC quantified inter-observer agreement. Results: rCBV was higher in the IDH-wild group (AUC=0.791; cut-off ≥5.44; sensitivity 82.9%; specificity 72.7%; LR+ 3.04; LR− 0.24; PPV 91.3%; NPV 55.2%). Edema/tumor (AUC=0.683; cut-off ≥1.60; LR+ 2.82) and edema-to-contour distance/tumor (AUC=0.691; cut-off ≥1.62; LR+ 3.65) provided moderate discrimination. ADC metrics and the evaluated categorical indicators were not significantly discriminative. Age at diagnosis was higher in the IDH-wild group; sex distributions were comparable. Inter-observer agreement for categorical variables—excluding T2-FLAIR mismatch—was κ=0.655–0.867 (high to near-excellent); for T2-FLAIR mismatch, κ=0.417 (moderate). For continuous variables, ICC=0.755–0.894, indicating good to near-excellent agreement. Conclusion: rCBV is the most informative preoperative parameter for distinguishing these two grade-4 tumors, and the ≥5.44 threshold offers a clinically applicable decision aid. Edema-based ratios provide supportive evidence; the contribution of ADC and the assessed categorical features is limited. Multicenter validation studies are warranted.