Paraquatın zararlı etkilerinin azaltılmasında suda çözünebilen Pillar[5]arenlerin yeni bir bitki büyüme düzenleyicileri olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the use of water-soluble Pillar[5]arens as a new plant growth regulators to reduce the harmful effects of paraquat
  1. Tez No: 999324
  2. Yazar: NUBAR MAMMADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sentezlenen suda çözünür pillar[5]arenlerin konuk-konak etkileşimiyle parakuat toksisitesini azaltma potansiyeli araştırılmıştır. Yapıları H-NMR, FT-IR ve elemental analizle aydınlatılan dört türevin biyolojik etkileri; buğday çimlenmesi ve insan hücre hatlarında (HEPG-2, HEK-293r) saf parakuat ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgular, pillar[5]arenlerin toksik etkiyi önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Çalışma, parakuat zehirlenmelerine karşı yeni bir supramoleküler antidot stratejisi sunması bakımından literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the potential of synthesized water-soluble pillar[5]arenes to reduce paraquat toxicity via host-guest interaction was investigated. The biological effects of four derivatives, whose structures were characterized by H-NMR, FT-IR, and elemental analysis, were examined comparatively with pure paraquat on wheat germination and human cell lines (HEPG-2, HEK-293r). The findings demonstrated that pillar[5]arenes significantly reduced the toxic effect. This study contributes to the literature by presenting a novel supramolecular antidote strategy against paraquat poisoning.