Süt sahteciliğinin uçucu parmak izi ile tespiti
Detection of milk adulteration with volatile fingerprints
  1. Tez No: 999325
  2. Yazar: ULUÇ YARKIN SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT PELİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Süt, içeriğinde pek çok farklı türlerde ve özellikte protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri bulunduran, insanlar ve diğer canlılar için temel bir besin kaynağıdır. Diyetimizde büyük ve önemli bir yere sahiptir. Bunun yanında tükettiğimiz sütün kaliteli olması da büyük önem arz etmektedir. İnsanlar gerek tadından gerekse çeşitli sağlık etkilerinden dolayı inek, keçi ve manda sütlerini ayrı ayrı tüketmek isterler. Bu nedenle tüketicilerin satın aldıkları sütlerde herhangi bir hile veya tağşiş yapılmadığını bilmeleri gıda güvenliği ve halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat günümüzde, ekonomik kaygılar ve daha yüksek kar elde etmek amacıyla sütte birtakım hileler yapılabilmektedir. Bu hilelerden biri de tağşiştir. Bu tez çalışmasında, katı faza mikroözütleme (SPME) tekniği kullanılarak farklı hayvan türlerine ait sütlerden elde edilen uçucu organik bileşik (VOC) profillerinin, bu sütlerde uygulanan tağşişin belirlenmesinde potansiyel bir yöntem olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Her bir hayvanın sütüne ait uçucu organik bileşik (VOC) profilleri belirlenmiştir ve türler arası farklılıklar ortaya konmuştur. Ekstraksiyon parametreleri Taguchi Deneysel Tasarım Yöntemi ile optimize edilmiştir ve analitik ölçümler GC-FID cihazı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Milk is a fundamental dietary source for humans and other living organisms, containing a diverse range of proteins, carbohydrates, vitamins, and minerals. It occupies a large and important place in our diet. In addition, the quality of the milk we consume is also of great importance. People prefer to consume cow, goat, and buffalo milk separately, either for their taste or for their various health benefits. Therefore, it is crucial for consumers to know that the milk they purchase has not been adulterated or tampered with, as this is vital for food safety and public health. However, in today's world, certain adulterations may be made in milk for economic reasons or to achieve higher profits. One such fraud is adulteration. In this thesis study, the potential use of volatile organic compound (VOC) profiles obtained from milk of different animal species using solid-phase microextraction (SPME) technology as a method for determining adulteration in milk was investigated. The volatile organic compound (VOC) profiles of milk from each animal were determined, and interspecific differences were identified. Extraction parameters were optimized using the Taguchi Experimental Design Method, and analytical measurements were performed using a GC-FID device.