Aile sağlığı merkezine başvuran 18-49 yaş arası bireylerin HPV ve HPV aşısı hakkında bilgi, tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge, attitudes, and behaviors regarding HPV and the HPV vaccine among individuals aged 18–49 who apply to the family health center
- Tez No: 999323
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEŞİDE GÜNDÜZÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, 18–49 yaş arası kadın ve erkek bireylerin HPV ve HPV aşısına ilişkin bilgi düzeylerini, tutumlarını ve davranışlarını değerlendirmeyi ve bu konularda farkındalık oluşturmayı amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tasarımlı bu çalışmaya 210 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcılara araştırmacı tarafından yüz yüze uygulanan anket içeriğinde; sosyodemografik bilgi formu, HPV farkındalığı, HPV aşısı hakkında tutum ve davranışları içeren sorular ve Türkçe uyarlaması yapılmış 33 maddelik“HPV Bilgi Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 210 kişinin yaş ortalaması 33,95±8,44 yıl (%49,0 kadın) olarak bulunmuştur. Ortalama toplam HPV bilgi puanı max 33 puan üzerinden 11,17±8,31 olup; kadınlarda; eğitim seviyesi yüksek olan bireylerde; cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve rahim ağzı kanseri hakkında bilgi sahibi olanlarda; ayrıca HPV, HPV testi ve HPV aşısını duymuş olanlarda daha yüksektir. Katılımcıların %57,1'i HPV'yi, %67.1'i HPV testini, %65,2'si HPV aşısını duymuştur; sadece %8,1'i kendisine, %4,3'ü çocuklarına HPV aşısı yaptırmıştır. Kadın katılımcılar hem kendilerine hem de çocuklarına HPV aşısı yaptırma konusunda erkeklere göre daha yüksek oranlara sahiptir. Aşı yaptırmayanların en sık belirttiği gerekçe bilgi eksikliğidir (%34,3); diğer gerekçeler arasında risk algısının düşük olması (%21,9) ve aşının maliyetli olması (%13,8) yer almıştır. Katılımcıların %35,7'si doktor önerdiği durumda, %27,6'sı ücretsiz aşılama imkânı olduğunda, %32,9'u ise kendini risk altında hissettiği takdirde aşı olmayı düşündüğünü belirtmiştir. Sonuç: Katılımcıların çoğunluğu HPV'den haberdar olsa da HPV ve HPV aşısı konusundaki bilgi düzeyinin genel olarak yetersiz olduğu ve aşılanma oranlarının düşük kaldığı görülmüştür. Kadınlar, erkeklere kıyasla hem bilgi düzeyi hem de aşılanma oranı açısından daha yüksek değerlere sahiptir. Aşı yaptırmamanın önde gelen nedeni bilgi eksikliğidir. Bulgular, toplum tabanlı sağlık eğitiminin güçlendirilmesi ve erkeklerin hedef kitleye dâhil edilmesi gerektiğini göstermektedir. Ayrıca, ücretsiz aşılama politikalarının ve hekim önerilerinin aşı kabulünü artırabileceği göz önünde bulundurularak, sağlık otoritelerinin bu stratejilere öncelik vermesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the knowledge levels, attitudes, and behaviors of women and men aged 18–49 regarding HPV and the HPV vaccine and to raise awareness on these issues. Materials and Methods: This cross-sectional study included 210 participants. A face-to-face questionnaire developed by the researcher was administered, which included a sociodemographic information form, questions on HPV awareness, attitudes and behaviors regarding the HPV vaccine, and the Turkish-adapted 33-item“HPV Knowledge Scale.”Results: The mean age of the 210 participants was 33.95±8.44 years, with 49.0% being women. The mean total HPV knowledge score was 11.17±8.31 (max. 33). Higher knowledge scores were observed among women, individuals with higher education levels, those informed about sexually transmitted infections and cervical cancer, and those who had heard of HPV, the HPV test, and the HPV vaccine. Among participants, 57.1% had heard of HPV, 67.1% of the HPV test, and 65.2% of the HPV vaccine; however, only 8.1% had received the vaccine themselves, and 4.3% had their children vaccinated. Female participants had higher rates of vaccination for both themselves and their children compared to males. The most commonly cited reason for not being vaccinated was lack of information (34.3%), followed by low risk perception (21.9%) and the cost of the vaccine (13.8%). A total of 35.7% of participants stated that they would consider vaccination if recommended by a physician, 27.6% if it was offered free of charge, and 32.9% if they perceived themselves to be at risk. Conclusion: Although most participants were aware of HPV, overall knowledge regarding HPV and the HPV vaccine was found to be insufficient, and vaccination rates remained low. Women had higher knowledge levels and vaccination rates compared to men. The primary reason for not being vaccinated was lack of information. The findings indicate a need to strengthen community-based health education and to include men as a target group. Moreover, it is recommended that health authorities prioritize strategies such as implementing free vaccination programs and promoting physician recommendations to enhance vaccine acceptance.