Tükenmişlik sendromunun, kurumun marka imajına yönelik sonuçlarının belirlenmesinde iş performansı ve motivasyonun aracılık etkilerinin belirlenmesi: Sağlık çalışanlarına yönelik yapısal eşitlik modeli uygulaması
Determining the mediating effects of job performance and motivation on the consequences of burnout syndromr for an organzation's brand image: A structural equation model application for healtcare staffs
- Tez No: 999357
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE DOĞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Tükenmişlik sendromu, özellikle sağlık sektörü çalışanları arasında giderek artan bir sorun olarak öne çıkmaktadır. Yoğun iş yükü, uzun çalışma saatleri, sürekli stres ve yüksek duygusal talepler, sağlık personelinin motivasyonunu ve iş performansını olumsuz etkilemekte; bu durum çalışanlarda tükenmişliğe yol açmaktadır. Sağlık çalışanları, hasta bakımındaki yoğun fiziksel ve duygusal gereklilikler nedeniyle tükenmişlik sendromuna karşı daha hassas bir gruptur. Bu sendrom, çalışanların iş tatminini ve verimliliğini azaltmakta, görevlerini yerine getirmede zorluk yaşamalarına neden olmakta ve iş kalitesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca motivasyon kaybı, çalışanların kuruma olan bağlılığını zayıflatmakta ve iş ortamındaki genel moral ile iş birliğini olumsuz yönde etkilemektedir. Tükenmişliğin yalnızca çalışanlar üzerinde değil, kurumlar üzerinde de yansımaları bulunmaktadır. Çalışanların yaşadığı tükenmişlik, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve hasta memnuniyetini düşürerek kurumların marka imajını olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle hasta bakımında etkinliğin azalması, kurum hakkında olumsuz algıların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Bu çalışmada tükenmişlik, motivasyon ve iş performansı arasındaki ilişkiler ve bu değişkenlerin sağlık kurumlarının marka imajına etkileri incelenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde iş performansı ve tükenmişlik kavramları ele alınmıştır. İkinci bölümde motivasyon, üçüncü bölümde marka imajı konusu ele alınmıştır. Dördüncü ve son bölümde istatistiki analiz kısmına yer verilmiştir. Araştırma kapsamında Bursa'da özel hastanelerde ve bir kamu hastanesinde görev yapan 518 sağlık çalışanından elde edilen veriler, Yapısal Eşitlik Modellemesi ile analiz edilmiştir. Bulgular, tükenmişliğin motivasyon ve iş performansını olumsuz yönde etkilediğini; motivasyonu yüksek çalışanların ise daha iyi performans göstererek kurum marka imajına olumlu katkı sağladığını ortaya koymuştur. Ayrıca bootstrap yöntemiyle gerçekleştirilen yol analizinde hem tekil aracılık hem de seri aracılık etkileri belirlenmiştir.“Tükenmişlik → Motivasyon → İş Performansı → Marka İmajı”yönündeki aracılık modelinin tüm alt yollarının anlamlı bulunması, seri aracılığın güçlü bir şekilde desteklendiğini göstermektedir. Sonuç olarak çalışma ile sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeylerinin azaltılmasının yalnızca çalışanların bireysel iyilik hali açısından değil, aynı zamanda kurumların marka imajını güçlendirmesi bakımından da kritik öneme sahip olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Burnout syndrome has emerged as a critical and increasingly prevalent issue among healthcare professionals. Excessive workload, long working hours, persistent stress, and high emotional demands negatively affect healthcare workers' motivation and job performance, ultimately leading to burnout. Due to the intense physical and emotional demands of patient care, healthcare professionals are particularly vulnerable to this syndrome. Burnout reduces job satisfaction and overall performance, makes it difficult to fulfil professional responsibilities, and diminishes the quality of care. Furthermore, the loss of motivation undermines employees' commitment to their organisation, weakening organisational morale and teamwork. The effects of burnout extend beyond employees and significantly influence healthcare institutions. Reduced service quality and patient satisfaction caused by burnout may damage an institution's brand image, as decreased effectiveness in patient care often leads to negative public perceptions. This study examines the relationships among burnout, motivation, and job performance, as well as their collective impact on the brand image of healthcare institutions. The study consists of four sections. The first section addresses the concepts of job performance and burnout. The second section focuses on motivation, while the third section examines brand image. The fourth and final section presents the statistical analysis. The data were collected from 518 healthcare professionals employed in both one public and private hospitals, in Bursa were analysed using Structural Equation Modelling. The findings indicate that burnout negatively affects both motivation and job performance, while highly motivated employees demonstrate superior performance and contribute positively to the institutional brand image. In addition, bootstrapped path analysis revealed both simple and serial mediation effects. The significance of all sub-paths in the serial mediation model—“Burnout → Motivation → Job Performance → Brand Image”—provides strong evidence supporting serial mediation. In conclusion, reducing burnout levels among healthcare professionals is essential not only for improving individual well-being and job satisfaction but also for enhancing the overall brand image and reputation of healthcare institutions.