Tükenmişlik sendromunun özel eğitim kurumu çalışanları üzerindeki etkisinin iş tatmini bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of burnout syndrome on special education institution employees in the context of job satisfaction
  1. Tez No: 796316
  2. Yazar: KİBAR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL BÜYÜKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, günümüzün iş dünyasında sıklıkla karşılaştığımız tükenmişlik durumlarının genel adı olan tükenmişlik sendromu konusu; özel eğitim kurumları sektöründe sıklıkla rastlanılan tükenmişlik sendromun kaynağı olan nedenlerin ve bu nedenlerin sebep oldukları durumların iş tatmini olgusu üzerindeki etkisi ivedilikle incelenmiş ve açıklamaya çalışılmıştır. Çalışma Konya'da özel eğitim sektöründe faaliyet gösteren 30 eğitim kurumunda gerçekleştirilmiş olup, 509 öğretmenin katılımı ile yapılmıştır. Öğretmenlere öncelikle demografik bilgi formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Minnesota İş Tatmini Ölçeği'ne ait toplam 47 sorudan oluşan bir anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada, bağımlı ve bağımsız değişkenler korelasyon ve regresyon analizleri yapılarak ortaya konulmuştur. SPSS 22.0 paket programından yararlanılarak tükenmişliğin iş tatminine etkisini ve aralarında bir ilişki olup olmadığı yapılan güvenilirlik, frekans ve faktör analizleri ile incelenmiş aralarındaki ilişkiyi açıklamak için korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda elde edilen bulgulardan hareketle, öğretmenlerin tükenmişlik düzeyleri ve iş tatminleri arasında negatif yönlü bir ilişki olduğu saptanmıştır. Özel eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin branşlarına ve yaşlarına göre tükenmişlik ve iş tatmini düzeylerinde anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the subject of burnout syndrome, which is the general name of burnout situations that we frequently encounter in today's business world; The effects of the causes of burnout syndrome, which is frequently encountered in the private education institutions sector, and the effects of the situations caused by these reasons on the phenomenon of job satisfaction have been urgently examined and tried to be explained. The study was carried out in 30 educational institutions operating in the special education sector in Konya, with the participation of 509 teachers. First of all, a questionnaire consisting of 47 questions from the demographic information form, Maslach Burnout Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale was applied to the teachers. In the study, dependent and independent variables were determined by performing correlation and regression analyzes. Using the SPSS 22.0 package program, the effect of burnout on job satisfaction and whether there is a relationship between them were examined with reliability, frequency and factor analyzes, and correlation and regression analysis were performed to explain the relationship between them. Based on the findings obtained as a result of the study, it was determined that there is a negative relationship between teachers' burnout levels and job satisfaction. A significant difference was found in the levels of burnout and job satisfaction of teachers working in private education institutions according to their branches and ages.