10. sınıf asitler ve bazlar konusunda geliştirilen eğitsel kaçış odası uygulamalarının öğrenci akademik başarı ve motivasyonuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of educational escape room applications developed on 10th grade acids and bases on student academic achievement and motivation
  1. Tez No: 999359
  2. Yazar: NEVRUZE ERKAN ERKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ŞENDUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Oyun temelli öğrenme yaklaşımına dayalı eğitsel kaçış odası uygulamaları, farklı yaş gruplarına hitap edebilmesi ve öğrenme sürecini eğlenceli hâle getirmesi nedeniyle eğitim alanında giderek daha fazla ilgi görmektedir. Son yıllarda yenilikçi öğretim yöntemleri arasında öne çıkan bu uygulamaların; öğrencilerin bilişsel, duyuşsal ve sosyal gelişimlerini desteklediği çeşitli araştırmalarla ortaya konmuştur. Ancak Türkiye'deki alan yazın incelendiğinde eğitsel kaçış odalarına yönelik çalışmaların büyük ölçüde hemşirelik eğitimi alanında yoğunlaştığı; İngilizce ve matematik eğitiminde sınırlı sayıda çalışmaya rastlandığı, kimya eğitimi alanında ise oldukça az sayıda araştırmanın bulunduğu görülmektedir. Bu doğrultuda söz konusu çalışmanın amacı, 10. sınıf asitler ve bazlar konusuna yönelik geliştirilen eğitsel kaçış odası uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları ve kimya dersine yönelik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemi, 2024–2025 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Türkiye'de bir devlet anadolu lisesinde öğrenim gören iki farklı sınıftaki toplam 51 öğrenciden oluşmaktadır. Rastgele atama yoluyla sınıflardan biri deney grubu (n=26), diğeri ise kontrol grubu (n=25) olarak belirlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında her iki gruba ön test ve son test uygulamaları yapılarak öğrencilerin asitler ve bazlar konusundaki akademik başarıları araştırmacılar tarafından geliştirilen açık uçlu sorular aracılığıyla; kimya dersine yönelik motivasyonları ise Kimya Motivasyon Ölçeği ile ölçülmüştür. İkinci aşamada Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kimya Dersi Öğretim Programı (2018) kazanımları doğrultusunda hazırlanan beş haftalık öğretim sürecinde; kontrol grubunda mevcut öğretim programı doğrultusunda öğretim uygulanırken, deney grubunda toplam 11 adet eğitsel kaçış odası etkinliği kullanılmıştır. Uygulama sürecinin ardından deney grubundan tabakalı örnekleme yöntemiyle seçilen 14 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin SPSS programı kullanılarak yapılan split-plot ANOVA analizleri akademik başarı ve motivasyon açısından deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklar olduğunu göstermiştir. Buna göre eğitsel kaçış odası uygulamalarına katılan öğrencilerin başarı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve kimya dersine yönelik motivasyonlarında olumlu yönde değişim yaşandığı belirlenmiştir. Nitel verilerden elde edilen bulgular da bu sonuçları desteklemekte; öğrencilerin öğrenme sürecini daha ilgi çekici, motive edici ve etkili bulduklarını ortaya koymaktadır. Nicel ve nitel verilerin birlikte değerlendirilmesi eğitsel kaçış odası uygulamalarının öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal gelişimlerine anlamlı katkılar sağladığını göstermektedir. Bu çalışma kimya öğretiminde yenilikçi öğretim uygulamalarına yönelik öğretmenlere yol gösterici nitelikte olabilir, gelecekte yapılacak araştırmalar ve sınıf içi uygulamalar için önemli çıkarımlar sunabilir.
Özet (Çeviri)
Educational escape room activities grounded in game-based learning have attracted increasing attention in recent years, as they appeal to diverse age groups and offer learners opportunities to learn through enjoyable and immersive experiences. As an innovative teaching methods, educational escape rooms have been reported to make meaningful contributions to students' cognitive, affective, and social development. However, a review of the national literature in Türkiye reveals that most studies on educational escape rooms have been conducted within the field of nursing education. While a limited number of studies exist in English language and mathematics education, research focusing on chemistry education remains notably scarce. In response to this gap, the present study aimed to examine the effects of educational escape room activities developed for the topic of acids and bases in 10th-grade chemistry on students' academic achievement and learning motivation. The study employed an explanatory sequential design, a mixed-methods research approach. The sample consisted of 51 students from two different classes at a state Anatolian high school in Turkey during the spring semester of the 2024–2025 academic year. One class was randomly assigned as the experimental group (n=26) and the other as the control group (n=25). In the first phase of the research, pre-tests and post-tests were administered to both groups to measure students' academic achievement in the topic of acids and bases using open-ended questions developed by the researchers; their motivation towards chemistry was measured using the Chemistry Motivation Scale. In the second phase, a five-week teaching process was conducted in accordance with the learning outcomes of the Ministry of National Education Secondary School Chemistry Curriculum (2018). While the control group received instruction based on the existing curriculum, the experimental group utilized a total of 11 educational escape room activities. Following the application process, semi-structured interviews were conducted with 14 students selected from the experimental group using stratified sampling. Following the instructional intervention, semi-structured interviews were conducted with 14 students selected from the experimental group using stratified sampling. Quantitative data analyzed through split-plot ANOVA using SPSS revealed statistically significant differences in favor of the experimental group with respect to both academic achievement and motivation. Specifically, students who participated in the educational escape room activities demonstrated higher achievement levels and positive changes in their motivation toward chemistry compared to those in the control group. The findings from the qualitative data analysis were consistent with the quantitative results, indicating that students perceived the escape room activities as engaging, motivating, and effective. The integration of quantitative and qualitative findings suggests that educational escape room applications constitute an effective instructional approach that supports both the cognitive and affective development of students. This study can guide teachers in adopting innovative teaching practices in chemistry education and offer important implications for future research and classroom applications.