Kemalizmle Marksizm arasında geleneksel aydınlar: Yön ve Devrim
A Traditional intellectual movement between Kemalism and Marxism: Yön-Devrim
- Tez No: 99937
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUR BETÜL ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Özet Bu çalışma, Yön-Devrim Hareketinin geleneksel Türk aydınlan ve Türkiye sol hareketi içindeki özgün konumunu belirlemeyi amaçlamaktadır. Siyasi fikirlerine temel teşkil eden kavramlar ve toplumsal gelişmeyi kavrayış biçimi bakımından Osmanlı-Türk geleneksel aydın hareketleri içinde bir moment olan Yön- Devrim Hareketi, aynı zamanda, TÎP'le birlikte, 1960'lar Türkiye'sinin en etkili iki sosyalist akımından biriydi. Yön Hareketini hem takipçisi olduğu geleneksel aydın hareketlerinden hem de TİP 'ten farklı kılan temel yanlar, onun özgün konumunu belirleyen faktörlerdi. Toplumun, ancak onun sorunlarını teşhis ve tedavi edebilmeye muktedir asker-sivil aydınlar aracılığıyla yukarıdan aşağıya dönüştürülebileceğine ilişkin temel tezi, Yön-Hareketi ile TİP arasındaki temel farktı. Yöncüler, TİP önderleri gibi sosyalizmin işçi sınıfı içinde örgütlenerek bir toplumsal hareket şeklinde inşa edebileceğini kabul etmiyorlar, işçi sınıfının dönüştürücü rolünün ancak ilerici aydınların gerici kuvvetlerin egemenliğine son verici eyleminden sonra mümkün olabileceğini düşünüyorlardı. Bununla birlikte, Türkiye'nin geri kalmışlığının başlıca sebebinin, tarih boyunca ona yön verdiğine inandıkları aydınların toplumsal değişime ilişkin düşüncelerinin yanlışlığından kaynaklandığına ilişkin tezleri, Yöncülerin, takipçisi oldukları geleneksel aydınlarla ayrıldıkları temel noktaydı. Onlara göre toplum,“cahil halkın eğitilmesi”ya da“Batının sahip olduğu siyasi kurum ve yasaların nakledilmesi”yle değil, iktisadi ve sosyal yapının köklü bir şekilde dönüştürülmesiyle kalkmdmlabilirdi. Bu bakıdan Yöncüler, Yeni Osmanlılar tarafından belli belirsiz bir şekilde kullanılan, Jön Türkler ile İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından şekil verilen ve Kemalizm tarafından programatik bir şekilde bir araya getirilen milliyetçilik, devletçilik, halkçılık, inkılâpçılık gibi kavramları Marksizmden yararlanarak yeniden tarif ettiler. Geliştirdikleri sosyalizan kalkınma stratejisinin, bu fikirlerle donatılmış asker ve sivil aydınların eylemiyle gerçekleşeceğini düşünüyorlardı. Ortaya çıktığı dönemde“tüzüksüz bir parti”gibi faaliyet gösteren Yön Hareketi, geleneksel Türk aydınlanyla Marksizm arasındaki eşik noktası olma özelliğiyle Cumhuriyet tarihinin en etkili aydın hareketlerinden biri oldu. III
Özet (Çeviri)
Abstract The aim of this thesis is to determine the original position of Yön-Devrim Movement in the traditional Turkish intellectual and left movement. Yön-Devrim Movement, a continuation of the traditional Turkish-Ottoman intellectual movements with some of it concepts and thinking way, was, at the same time, one of the most important socialist trends of sixties in Turkey. The original position of this movement was determined by the factors, differing it from the other traditional intellectual movements and TIP (The Turkish Labour Party). One of its main thesis was that: the problems of society could only be diagnosed by the progressive intellectuals and be cured with the radical methods of them from upward to downward. The leaders of Yön Movement criticised the thesis of TIP leaders that socialism would be constructed by the socialist organisations of workers as a socialist movement. They maintained that the historical role of the worker class could only be played after the victory of the progressive intellectuals on the reactionary forces. The leaders of Yön Movement also criticised the traditional intellectual movements of the past on that point: the thoughts of the leaders of these movements, which had shaped the history of the country, were not sufficiently comprehensive ones. According to the theorists of Yön Movement, the development of the country could only be materialised with the transformation of the economic and social structures, not enlightening the ignorant people or transplanting some institutes and the laws of the West into the social structure. The theorists of Yön Movement also reinterpreted the concepts of nationalism, statism, populism and revolutionism in the light of Marxism. These concepts had been introduced to the political life of the country by“Yeni Osmanlılar”(New Ottomanists), developed by Jeune Turcs and articulated in a programatic way by Kemalists, in the past. They maintained that their socialistic development strategy would be materialised by the intellectuals (civilian or uniformed), armed with their radical thoughts. Yön Movement worked like a party without a regulation. It was one of the most important intellectual movements of Turkey and constituted a threshold between Marxism and Turkish intellectuals in sixties. IV