Kadınlarda 8 haftalık pilates egzersizlerinin bazı fiziksel parametreleri üzerine etkisi
The effect of 8-week pilates exercises on some physical parameters in women
  1. Tez No: 999374
  2. Yazar: ÇAĞLA ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RACİ KARAYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 8 hafta boyunca haftada 2 gün uygulanan mat pilates egzersiz programının 18-55 yaş arası sedanter kadınların çeşitli fiziksel parametreleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma bulguları, pilatesin bazı fiziksel kapasite göstergelerinde anlamlı gelişmeler sağladığını, bazı göstergelerde ise istatistiksel olarak anlamlı bir değişim oluşturmadığını ortaya koymuştur. Uygulanan 8 haftalık mat pilates egzersiz programı öncesi ve sonrası vücut kompozisyonu (vücut ağırlığı ve vücut yağ oranı), el kavrama kuvveti, sırt-bacak kas kuvveti, esneklik ve denge ölçümleri yapılmıştır. Bulgular, mat pilatesin sedanter kadınların vücut yağ oranları, sol el kavrama kuvveti, sırt-bacak kas kuvveti ve esneklik üzerinde olumlu etkiler sağladığını; ancak vücut ağırlığı, sağ el kavrama kuvveti ve tek bacak dengesi üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Deney ve kontrol grupları arasındaki karşılaştırmalar, deney grubunun el kavrama kuvveti ve esneklik üzerinde kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksek gelişim gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, mat pilatesin düzenli uygulandığında kas kuvveti ve esneklik üzerinde etkili bir yöntem olduğunu desteklemektedir. Bulgular, mat pilatesin motor becerilerin geliştirilmesi açısından etkili bir egzersiz türü olduğunu; kilo kaybı ve büyük kas gruplarının kuvvet gelişimi gibi hedeflerde ise daha uzun süreli, yoğun programlara ve ek müdahalelere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Araştırma, pilatesin fiziksel uygunluk düzeyini artırmaya yönelik etkilerini ortaya koyarken, ilerleyen çalışmalarda program süresi, egzersiz yoğunluğu, yaş gruplarına özel analizler ve farklı egzersiz türleriyle karşılaştırmaların yapılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of a mat pilates exercise program applied 2 days a week for 8 weeks on various physical parameters of sedentary women between the ages of 18-55 were examined. The study findings revealed that pilates provided significant improvements in some physical capacity indicators while it didn't create a statistically significant change in other indicators. Body composition, handgrip strength, back-leg muscle strength, flexibility and balance measurements were taken before and after the 8-week mat pilates exercise program. Findings showed that mat pilates had positive effects on left handgrip strength, back-leg muscle strength and flexibility in sedentary women; but it had no significant effects on body composition, right handgrip strength or single-leg balance. Comparisons between the experimental and control groups revealed that the experimental group showed significantly higher development in handgrip strength and flexibility performances compared to the control group. These results support that mat pilates is an effective method on muscle strength and flexibility when practiced regularly. The findings show that mat pilates is an effective type of exercise in terms of improving motor skills; For goals such as weight loss and strength development in large muscle groups, longer-term, more intensive programs and additional interventions are needed. While the research demonstrates the effects of pilates on improving physical fitness, it also suggests that future studies should include program duration, exercise intensity, age-specific analyses, and comparisons with different exercise types.