Farklı tempolarda uygulanan reformer pilates egzersizlerinin fiziksel performans gelişimi üzerindeki etkisi
The effect of reformer pilates exercises applied at different tempos on physical performance
- Tez No: 891774
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı; farklı tempolarda uygulatılan reformer pilates egzersizlerinin fiziksel performans üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Literatürde farklı tempolarda uygulatılan çeşitli egzersizlerin performansa farklı şekilde etki ettiği gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda farklı tempoda uygulatılan reformer pilates egzersizlerinin, fiziksel performans gelişiminde yarattığı farkı ortaya koymak amaçlamıştır. Araştırmada yarı deneysel araştırma deseni eşit olmayan gruplar, ön-test son-test deseni kullanılmıştır. Çalışmaya yaş ortalaması 29,80±2,56 yıl olan 20 sedanter kadın katılmıştır. Bu kapsamda katılımcılara 8 hafta süre ile haftada 2 kez reformer pilates programı uygulatılmıştır. Katılımcılar reformer pilates egzersizlerini; yavaş ve hızlı tempoda yapanlar olarak 2 eşit gruba ayrılmıştır. Çalışmaya katılan kadınların programa başlamadan önce ve 8 hafta sonra fiziksel uygunluk ölçümleri yapılmıştır. Egzersiz programı öncesinde ve sonra katılımcılara boy uzunluğu ve vücut ağırlığı analizi, vücut kitle indeksi ölçümü, deri altı yağ ölçümü, esneklik ölçümü, sit and reach testi, lomber fleksiyon testi, lomber ekstansiyon testi, dikey sıçrama testi, mekik testi, plank testi ve statik squat testi yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS-25.0 paket programında yapılmıştır. İstatistiksel analizlerden sonra, ön test ile son test değerleri karşılaştırılıp aralarında anlamlı bir fark bulunup bulunmadığı incelenmiştir. Sonuç olarak 8 haftalık hızlı ve yavaş tempoda yapılan pilates egzersizlerinin bazı fiziksel uygunluk parametreleri üzerinde pozitif etkileri olduğu tespit edilmiştir. İki farklı tempoda yapılan pilates egzersizinin farklı fiziksel parametreleri istatistiki olarak anlamlı açıdan etkilediği bulunmuştur. Bu sonuçlara göre reformer egzersizlerinin; bacak kuvvetini artırmak ve yağ oranını düşürmek için hızlı tempoda, core stabilizasyonunu artırmak için ise yavaş tempoda yapılması önerilebilmektedir. Yapılan araştırmalar çerçevesinde egzersizlerin yavaş tempoda yapılmasının dayanıklılığı geliştirdiği görülmektedir. Bu çerçevede mevcut çalışma da bunu destekler niteliktedir. Pilates egzersizlerini yavaş yapan grupta plank testinde istatistiki anlamda farklılık bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of reformer pilates exercises, applied at different tempos, on physical performance. In the literature, it has been observed that various exercises applied at different tempos have different effects on performance. In this context, it aims to reveal the difference in physical performance improvement created by reformer pilates exercises applied at different tempos. A quasi-experimental research design with unequal groups, pre-test and post-test design was used in the research. Twenty sedentary women with an average age of 29.80±2.56 years participated in the study. In this context, participants were subjected to a reformer pilates program twice a week for 8 weeks. Participants were divided into two equal groups: those performing the reformer pilates exercises at a slow tempo and those at a fast tempo. Physical fitness measurements of the women participating in the study were taken before starting the program and after 8 weeks. Before and after the exercise program, height and body weight analysis, body mass index measurement, subcutaneous fat measurement, flexibility measurement, sit and reach test, lumbar flexion test, lumbar extension test, vertical jump test, sit-up test, plank test, and static squat test were performed on the participants. The obtained data were analyzed using the SPSS-25.0 package program. After statistical analyses, the pre-test and post-test values were compared to examine if there was a significant difference between them. As a result, it was found that 8 weeks of pilates exercises performed at fast and slow tempos had positive effects on some physical fitness parameters. It was found that pilates exercises performed at two different tempos significantly affected different physical parameters. According to these results, it can be suggested that reformer exercises be performed at a fast tempo to increase leg strength and reduce body fat percentage, and at a slow tempo to increase core stabilization. Research has shown that exercises performed at a slow tempo develop endurance. This study supports this finding. A statistically significant difference was found in the plank test in the group performing pilates exercises at a slow tempo.