Sedanter kadınlarda 12 haftalık mat pilates egzersizlerinin bazı antropometrik özellikler ve beden algısı üzerine etkisi
12 weeks matte pilates fot sedantered women some anthropometric features of the exerci̇se and effect on body perception
  1. Tez No: 715492
  2. Yazar: REMZİYE ÖZLEM ÇAYIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma da 12 haftalık mat pilates egzersiz programının beden algısı ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya en az 1 yıl boyunca herhangi bir fiziksel aktiviteye katılmamış yaş ortalaması (32,14±6,01), boy uzunluğu ortalaması (161,28±1,02) olan 29 gönüllü sedanter kadın dahil edilmiştir. Çalışma programında deney grubuna uygun olarak tasarlanan 12 hafta boyunca; haftada 3 gün, 60 dk mat pilates egzersizleri uygulanmıştır. Egzersizlere başlamadan önce ve 12 hafta sonra olmak üzere deneklerin vücut ağırlıkları, Vücut yağ oranları, BKI, vücut çevre ölçümleri ve katılımcıların bedenlerini algılama düzeylerini belirlemek için Hovardaoğlu tarafından Türkçeye uyarlanan Beden Özelliklerinden Memnuniyet ölçeği kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri için SPSS 21.0 paket programı kullanılmış olup ön-son testler arasındaki değişimlerin belirlenmesinde Wilcoxon testi kullanılmıştır. Egzersiz periyodunun öncesine oranla 12 haftanın sonunda elde edilen vücut yağ oranı, vücut ağırlığı, yağsız vücut ağırlığı, BKI, vücut çevre ölçümlerinde azalma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of a 12-week mat pilates exercise program on body perception and body composition. 29 volunteer sedentary women, who did not participate in any physical activity for at least 1 year and whose mean age was (32,14 ±6,01) and whose average height was (161,28±1,02) were included in the study. During the 12 weeks designed in accordance with the experimental group in the study program; Mat Pilates training was done 3 days a week for 60 minutes. Before and 12 weeks after the exercise, data were collected using the“Satisfaction with Body Characteristics”scale, which was adapted into Turkish by Hovardaoğlu to determine the subjects' body weights, body fat ratios, Body Mass Indexes, body circumference measurements and the level of perception of the participants' bodies. SPSS 21.0 package program was used for the analysis of the data obtained, and the Wilcoxon test was used to determine the changes between the pre-post tests. A statistically significant decrease was found in body fat ratio, body weight, lean body weight, Body Mass Index, and body circumference measurements obtained at the end of 12 weeks compared to the pre-exercise period.