Sıçanlarda LPS ile oluşturulan septik şok modelinde uzaktan iskemik ön koşullandırmanın artan nitrozatif/oksidatif strese bağlı olarak gelişen kardiyovasküler yanıt ve enflamatuvar doku zedelenmesine karşı koruyucu etkisine U-II/UT yolunun katkısının araştırılması
Investigation of the contribution of U-II/UT pathway to the protective effect of remote ischemic preconditioning against cardiovascular response and inflammatory tissue injury due to increased nitrosative/oxidative stress in LPS-induced septic shock model in rats
  1. Tez No: 999399
  2. Yazar: PARINAZ AMINI DIDANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR TUNÇTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, lipopolisakkarit (LPS) ile sıçanlarda oluşturulan septik şok modelinde uzaktan iskemik ön koşullandırmanın, nükleer faktör (NF)-kB/indüklenebilir nitrik oksit (NO) sentaz (iNOS)/endoteliyal NOS (eNOS)/NO, nikotinamit adenin dinükleotit fosfat oksidaz (nicotinamide adenine dinucleotide phosphate oxidase; NOX) 2/peroksinitrit ve NF-kB/interlökin (interleukin; IL)-1β yolları aracılığıyla artan nitrozatif/oksidatif strese bağlı olarak gelişen kardiyovasküler yanıt ve enflamatuvar doku zedelenmesine karşı koruyucu etkisine ürotensin (urotensin; U)-II/U-II reseptörü (UT; G proteini reseptörü [GPR] 14) yolunun katkısının araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışmalarda, sıçana seçici bir UT antagonisti olan Cpa-D-Cys-Pal-D-Trp-Lys-Val-Cys-Cpa-NH2 (SB-710411) kullanılmıştır. Deneylerde kullanılan sıçanlar serum fizyolojik (SF) (kontrol grubu), LPS (septik şok grubu), SF+iskemi/reperfüzyon (İ/R) (İ/R grubu), LPS+İ/R grubu, SF+SB-710411, LPS+SB-710411, İ/R+SB-710411 ve LPS+İ/R+SB-710411 olmak üzere 8 gruba ayrılmıştır. Septik şok modeli sıçanlara LPS (10 mg/kg; intraperitoneal [i.p.]) uygulanarak oluşturulmuştur. Bilateral arka bacak İ/R modelinin oluşturulması için, anestezi edilen sıçanların her iki arka bacağına 1 kez kauçuk turnike uygulanarak iskemi oluşturulmasının ardından 10 dakika süreyle turnike çıkarılarak reperfüzyon sağlanmış ve bu işlem 3 kez yinelenmiştir. SB-710411 (0.01 mg/kg; i.p.), SF veya LPS enjeksiyonundan 1 saat sonra uygulanmıştır. Bütün gruplarda SF veya LPS enjeksiyonundan önce ve 1, 2, 3 ve 4 saat sonra, İ/R protokolü uygulanan gruplarda, ayrıca, İ/R öncesinde ve sonrasında sıçanların ortalama arter basıncı ile kalp hızı değerleri kaydedilmiştir. Deneyler sonunda, anestezi edilen sıçanların vena cava caudalis'inden kan alınmasının ardından, kalp, böbrek, akciğer, beyin, torasik aort, renal arter, pulmoner arter ve orta serebral arter izole edilmiştir. Serumlar ve dokularda nitrit düzeyleri diazotizasyon, kalp, böbrek, akciğer ve beyin dokularında k-iskelet kası aktini, β-aktin, U-II, GPR14, NF-kB, iNOS ve/veya IL-1β ulak ribonükleik asit (messenger ribonucleic acid; mRNA) ekspresyonu real time-polimeraz zincir tepkimesi, arteriyel dokularda fosforile olmamış ve/veya fosforile β-tübülin, U-II, GPR14, NF-kB p65, iNOS, eNOS, vazodilatör ile uyarılan fosfoprotein (vasodilator-stimulated phosphoprotein; VASP), gp91phox, p47phox, 3-nitrotirozin (3-NT) ve IL-1β proteinlerinin ekspresyonu immunoblotting yöntemi kullanılarak ölçülmüştür. Kalp, böbrek, akciğer ve beyinde enflamatuvar doku zedelenmesine ilişkin değişikliklerin belirlenmesi amacıyla hematoksilen ve eozin boyama yöntemi kullanılarak histopatolojik çalışmalar yapılmıştır. Sıçanlara İ/R protokolünün uygulanması, LPS'nin neden olduğu hipotansiyonu önlemesine karşın, taşikardiyi önlememekle birlikte, %33 oranında mortaliteye neden olmuştur. SB-710411, LPS veya İ/R'nin neden olduğu hipotansiyon ve taşikardi ile U-II, GPR14, NF-kB p65, iNOS, VASP, gp91phox, p47phox, 3-NT ve IL-1β için protein ve/veya mRNA ekspresyonundaki/etkinliğindeki artmanın yanı sıra, eNOS ekspresyonundaki/etkinliğindeki azalmayı önlemiştir. Öte yandan, SB-710411 yalnızca İ/R'nin nitrit düzeylerinde neden olduğu artmayı önleyebilmiştir. Ayrıca, SB-710411, kalpte LPS, İ/R ve LPS+İ/R ile akciğer ve beyinde LPS'nin neden olduğu histopatolojik değişikliklere ilişkin puanlardaki yükselmeyi azaltmıştır. Bulgularımıza göre, LPS'nin neden olduğu septik şokta uzaktan iskemik ön koşullandırmanın koruyucu etkisi bulunmamaktadır. Öte yandan, sıçanlarda LPS ile oluşturulan septik şok ve arka bacak İ/R zedelenmesi modellerinde nitrozatif/oksidatif stres aracılıklı bozulmuş kardiyovasküler yanıt ile enflamatuvar doku zedelenmesini SB-710411 önleyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the contribution of urotensin (U)-II/U-II receptor (UT; G protein receptor [GPR] 14) pathway to the protective effect of remote ischemic preconditioning with lipopolysaccharide (LPS) against cardiovascular response and inflammatory tissue injury due to increased nitrosative/oxidative stress via nuclear factor (NF)-κB/inducible nitric oxide (NO) synthase (iNOS)/endothelial NOS (eNOS)/NO, nicotinamide adenine dinucleotide phosphate oxidase (NOX) 2/peroxynitrite and NF-κB/interleukin (interleukin; IL)-1β pathways in a rat model of septic shock. In the studies conducted for this purpose, Cpa-D-Cys-Pal-D-Trp-Lys-Val-Cys-Cpa-NH2 (SB-710411), a selective UT antagonist for rats, was used. The rats used in the experiments were divided into 8 groups as saline (control group), LPS (septic shock group), saline+ischemia/reperfusion (I/R) (I/R group), LPS+I/R group, saline+SB-710411, LPS+SB-710411, I/R+SB-710411, and LPS+I/R+SB-710411. A septic shock model was induced by injecting LPS (10 mg/kg; intraperitoneal [i.p.]) into rats. To establish the bilateral hind limb I/R model, ischemia was induced by applying a rubber tourniquet to both hind limbs of anesthetized rats once. After the tourniquet was removed for 10 minutes, reperfusion was achieved. This procedure was repeated three times. SB-710411 (0.01 mg/kg; i.p.) was administered 1 hour after SF or LPS injection. In all groups, mean arterial pressure and heart rate were recorded before and 1, 2, 3, and 4 hours after saline or LPS injection. In the groups undergoing I/R protocol, mean arterial pressure and heart rate were recorded before and after I/R. At the end of the experiments, blood was drawn from the caudal vena cava of anesthetized rats, and the heart, kidney, lung, brain, thoracic aorta, renal artery, pulmonary artery, and middle cerebral artery were isolated. Nitrite levels in serum and tissues, messenger ribonucleic acid (mRNA) expression for α-skeletal muscle actin, β-actin, U-II, GPR14, NF-κB, iNOS, and/or IL-1β in heart, kidney, lung, and brain tissues, and the expression of unphosphorylated and/or phosphorylated β-tubulin, U-II, GPR14, NF-κB p65, iNOS, eNOS, vasodilator-stimulated phosphoprotein (VASP), gp91phox, p47phox, 3-nitrotyrosine, and IL-1β proteins in arterial tissues were measured using the diazotization, immunoblotting, and real-time polymerase chain reaction assay methods, respectively. Histopathological studies were performed using hematoxylin and eosin staining to determine changes related to inflammatory tissue injury in the heart, kidney, lung, and brain. Application of the I/R protocol to rats prevented LPS-induced hypotension but not tachycardia, resulting in a 33% mortality rate. SB-710411 prevented the decrease in eNOS expression/activity as well as the increase in protein and/or mRNA expression/activity of U-II, GPR14, NF-κB p65, iNOS, VASP, gp91phox, p47phox, nitrotyrosine, and IL-1β, as well as the hypotension and tachycardia induced by LPS or I/R. On the other hand, SB-710411 was only able to prevent the increase in nitrite levels induced by I/R. Additionally, SB-710411 attenuated the elevation in scores for histopathological changes induced by LPS, I/R, and LPS+I/R in the heart, as well as LPS in the lung and brain. Our findings suggest that remote ischemic preconditioning has no protective effect in LPS-induced septic shock. On the other hand, SB-710411 prevents nitrosative/oxidative stress-mediated impaired cardiovascular response and inflammatory tissue injury in LPS-induced septic shock and hind limb I/R injury models in rats.