Cichorium intybus bitki ekstresinin antioksidan kapasitesinin belirlenmesi ve insan fibroblast hücreleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Determination of the antioxidant capacity of Cichorium intybus plant extract and investigation of its effect on human fibroblast cells
  1. Tez No: 999411
  2. Yazar: BÜŞRA NUR BAYINDIRLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİFE BÜŞRA UĞUR KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Biyokimya, Pharmacy and Pharmacology, Biochemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Cichorium intybus, özellikle kökleri, yaprakları ve çiçekleri nedeniyle geleneksel tıpta sindirim sistemi rahatsızlıkları, karaciğer hastalıkları, diyabet ve yara tedavisinde kullanılmaktadır. Tıbbi amaçlar için bitki taze veya kurutulmuş şekilde yaygın olarak kullanılmaktadır. Mavi hindiba adı ile de bilinen Cichorium intybus'un kimyasal bileşimi arasında fenolik bileşikler, flavonoidler, inülin, vitaminler ve mineraller yer alır. Bu bileşikler, bitkiye güçlü antioksidan, antienflamatuar ve antidiyabetik özellikler kazandırmaktadır. Yapılan çalışmalar bitkilerin yetişme koşullarına bağlı olarak bitkinin içeriği ve antioksidan kapasitesi değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır. Yapılan literatür taramasında Cichorium intybus'un antioksidan kapasitesi ve insan fibroblast hücreleri üzerindeki etkisini biyokimyasal parametrelerle ortaya koyan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma aynı zamanda Erzurum/ Uzundere bölgesinde yetişen Cichorium intybus'un etkilerini değerlendiren ilk çalışma olacaktır. Materyal Metod: Çalışmamızda kullanılacak bitki Erzurum, Uzundere, Sapaca Köyü 1050-1150 metre rakımlı dağlarından toplanarak temin edilmiştir. Öncelikle bitki ekstresi hazırlanacak ve hazırlanan ekstrenin antioksidan kapasitesi tayin edilecektir. Bitki ekstresinin fitokimsayal analizi gerçekleştirilecektir. Ardından ekstrenin insan fibroblast hücreleri üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi için in vitro hücre kültürü çalışması gerçekleştirilecek ve biyokimyasal parametreler incelenecektir Bulgular: Tez çalışması kapsamında yapılan antioksidan kapasite analizleri Cichorium intybus bitkisinin metanol ekstresinin artan konsantrasyonlarıyla birlikte antioksidan etkinliğin arttığı gösterilmiştir. İnflamatuvar belirteçler olan MMP-2, TNF-α ve IL-6 seviyeleri 31.25 µg/ mL dozunda anlamlı olarak azalırken 125 µg/ mL dozunda anlamlı oranda artış göstermiştir. Tez çalışması kapsamında Erzurum ili Uzundere ilçesinde yetişen Cichorium intybus bitkisi toplanarak metanol ekstresi hazırlanıp ve UHPLC– MS/ MS ile analiz edilmiştir. Sonuç: Elde ettiğimiz verilere göre Cichorium intybus bitkisinin metanol ekstresi zengin bir fenolik ve flavonoid içeriğe sahiptir. Zengin fitokimyasal içeriğe, yüksek antioksidan kapasiteye, düşük dozlarda antiinflamatuvar ve yara iyileştirici etkide olduğunu göstermiştir. Buna karşın, yüksek dozlarda pro-oksidan ve pro-inflamatuvar etkilerin ortaya çıkabileceği, bu nedenle dozun kritik öneme sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cichorium intybus is widely used in traditional medicine for its roots, leaves, and flowers to treat digestive disorders, liver diseases, diabetes, and wounds. For medicinal purposes, the plant is commonly utilized in both fresh and dried forms. In the villages of Uzundere, Erzurum, it has been observed that the ash obtained by burning the plant's root is mixed with butter and applied to treat wound healing and skin disorders. The chemical composition of Cichorium intybus includes phenolic compounds, flavonoids, inulin, vitamins, and minerals, which provide the plant with potent antioxidant, anti-inflammatory, and antidiabetic properties. Studies indicate that the content and antioxidant capacity of plants vary depending on their growth conditions. A literature review revealed no studies evaluating the antioxidant capacity and biochemical effects of Cichorium intybus on human fibroblast cells. Furthermore, this study will be the first to evaluate the effects of Cichorium intybus specifically grown in the Uzundere, Erzurum region. Materials and Methods: The plant material used in this study was collected from the mountains of Sapaca Village, Uzundere, Erzurum, at an altitude of 1050–1150 meters. First, the plant extract will be prepared, and its antioxidant capacity will be determined. A phytochemical analysis of the extract will be conducted. Subsequently, an in vitro cell culture study will be performed on human fibroblast cells to evaluate the effects of the extract, and biochemical parameters will be examined. Results: Antioxidant capacity analyses conducted within the scope of this thesis showed that the antioxidant activity of the methanol extract of Cichorium intybus increased with increasing concentrations. The levels of inflammatory markers MMP-2, TNF-α and IL-6 significantly decreased at a dose of 31.25 µg/mL, whereas they showed a significant increase at a dose of 125 µg/mL. As part of the study, Cichorium intybus plants grown in Uzundere, Erzurum, were collected, methanol extracts were prepared, and analyzed using UHPLC–MS/MS. Conclusion: According to the obtained data, the methanol extract of Cichorium intybus possesses a rich phenolic and flavonoid content. It has been demonstrated that the plant exhibits high antioxidant capacity and anti-inflammatory and wound-healing effects at low doses due to its rich phytochemical content. Conversely, it was concluded that pro-oxidant and pro-inflammatory effects may emerge at high doses; therefore, dosage is of critical importance.