Büyük verinin hakim durumun kötüye kullanılması açısından değerlendirilmesi
Assessment of big data in terms of abuse of dominant position
- Tez No: 999415
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KAYIHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojideki gelişmeler doğrultusunda büyük verinin, kullanımının, değere dönüştürülme imkanlarının artması ve büyük verinin işlenmesine dayalı iş modellerinin yaygınlaşmasıyla birlikte büyük veri bir rekabet parametresi haline gelmiştir. Büyük verinin rekabet hukukunda hakim durumun kötüye kullanılması açısından önemli etkileri bulunmaktadır. Bu etkiler, ilgili pazarın tespiti, pazar gücü analizi, hakim durumun kötüye kullanılmasının değerlendirilmesi süreçlerinin tamamında görülmektedir. Bu çalışmada, büyük verinin Türk rekabet hukukunda hakim durumun kötüye kullanılması açısından nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle, büyük veri; kavramsal çerçevesi, analizi ve uygulama örnekleri ile birlikte ele alınmıştır. Akabinde, büyük veri temelli dijital pazarlar ve hakim durum inceleme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda, dijital pazarların ana özellikleri açıklanmış, Türk rekabet hukukunda hakim durumun tespiti ve kötüye kullanılması incelenmiş, ilaveten, karşılaştırmalı hukukta hakim durum ve dijital pazarların düzenlenmesi hususu üzerinde durulmuştur. Nihayet, büyük veri temelli pazarlarda hakim durumun kötüye kullanılmasının hukuki sonuçları değerlendirme konusu yapılmıştır. Büyük veri temelli pazarlarda hakim durumun tespiti ve kötüye kullanılmasına dair önemli yansımalar, ülkemizdeki ve AB'deki ilgili kararlar ve literatürdeki görüşler ışığında değerlendirilmiştir. Türk hukukunda dijital pazarlara müdahale etmeye yönelik yapılan düzenleme ve düzenleme çalışmaları da ilgili olduğu bağlamda ve yeri geldikçe AB'deki ilgili regülasyonla karşılaştırmalı olarak tartışılmış ve düzenlemelere ilişkin önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In line with technological developments, the increasing use of big data, the expanding possibilities for its transformation into value, and the widespread adoption of business models based on big data processing have turned big data into a significant parameter of competition. These effects are evident throughout the entire process of determining the relevant market, analyzing market power, and assessing the abuse of dominant position. This study aims to establish how big data should be evaluated in the context of abuse of dominant position under Turkish competition law. This study initially examines big data in conjunction with its conceptual framework, analysis, and application examples. Subsequently, big data driven digital markets and the concept of dominant position are analyzed. In this context, the principal characteristics of digital markets are outlined, the determination and abuse of dominant position under Turkish competition law are analyzed, and further emphasis is placed on dominant position and the regulation of digital markets from a comparative law perspective. Ultimately, the legal implications arising from the abuse of dominant position in big data driven markets are assessed. Significant reflections on the determination and abuse of dominant position in big data driven markets are assessed with reference to the pertinent decisions in our country and the EU, together with the opinions in the literature. Regulations and regulatory initiatives intended to intervene in Turkish law have been examined in their relevant context and, where appropriate, through a comparative analysis with the corresponding EU regulations, and policy recommendations have been proposed.