İmaj haklarının vergilendirilmesi
Taxation of image rights
- Tez No: 999423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN GÖKBEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal ve ekonomik gelişmeler, kişilik değerlerine maddi önem atfedilmesine ve bu değerlerin piyasa içerisinde ticarileşmesine yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı, kişilik değerlerinin ticarileşmesinin görünümü olan imaj haklarının hukuki niteliğini ortaya koymak ve bu hakların kullanımından elde edilen gelirlerin uluslararası ve ulusal vergi hukuku düzenlemeleri çerçevesinde vergilendirilme usul ve esaslarını incelemektir. Bu kapsamda, öncelikle imaj haklarına ilişkin işlemlerde yabancılık unsurunun tespitinin önemi üzerinde durulmuştur. Ardından, imaj haklarına ilişkin ödemelerde uygulanması gereken çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmalarının ilgili hükümleri belirlenmiş, bu hakların vergilendirilmesine dair farklı hukuk sistemlerinde benimsenen yaklaşımlar dikkate alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. İç hukuk bakımından ise imaj haklarının vergilendirilmesi, temel vergi kanunları çerçevesinde incelenmiştir. Son olarak, değerleme konusu ele alınmış, bu hakların bağımsız bir malvarlığı unsuru olarak kabul edildiği Amerikan hukuku uygulamalarına, karşılaştırmalı hukuk bakımından yol gösterici olması amacıyla yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social and economic developments have led to the attribution of economic value to personality rights and to the commercialization of these values within market conditions. The aim of this study is to determine the legal nature of image rights, which constitute a manifestation of the commercialization of personality rights, and to examine the procedures and principles governing the taxation of income derived from the exploitation of such rights within the framework of international and domestic tax law regulations. In this context, the importance of determining the foreign element in transactions related to image rights is first emphasized. Subsequently, the relevant provisions of double taxation avoidance agreements applicable to payments related to image rights are identified, and assessments are made by considering the approaches adopted in different legal systems regarding the taxation of these rights. In terms of domestic law, the taxation of image rights has been examined within the framework of basic tax laws. Finally, the issue of valuation has been addressed, and reference has been made to American legal practice, where these rights are recognized as an independent asset, for the purpose of providing guidance from a comparative law perspective.