Hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarının psikolojik dayanıklılık, iş doyumu ve stres düzeylerine etkisi
Examining the impact of nurses' work environment and conditions on psychological resilience, job satisfaction, and stress levels
  1. Tez No: 999422
  2. Yazar: VEYİS ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAN ŞAHİNLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarının psikolojik dayanıklılık, stres ve iş doyumu üzerindeki etkilerini ve ayrıca, hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarıyla ilgili algı düzeylerinin, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, stres ve iş doyumu düzeylerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amaçlanmıştır. Araştırma nicel yöntemler ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri anket formları kullanılarak İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan 365 hemşireden çevrim içi olarak toplanmıştır. Verileri IBM SPSS 26.0 programı üzerinde betimsel ve yorumlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarıyla ilgili algılarının onların psikolojik dayanıklılıklarını etkilediğini göstermiştir. Bulgular ayrıca hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarıyla ilgili algılarının onların işleriyle ilgili algıladıkları stres düzeyini ve iş doyumunu anlamlı biçimde etkilediğini göstermiştir. Hemşirelerin psikolojik dayanıklılıklarının da onların işleriyle ilgili algıladıkları stres düzeyini ve iş doyumunu anlamlı biçimde etkilediği tespit edilmiştir. Hemşirelerin işleriyle ilgili algıladıkları stresin onların iş doyumlarını üzerindeki etkisinin de negatif yönlü ve anlamlı olduğu bulunmuştur. Bulgular ayrıca hemşirelerin çalışma ortamı ve koşullarıyla ilgili algı düzeylerinin, psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, stres ve iş doyumu düzeylerinin demografik değişkenlere göre anlamlı bir biçimde farklılaştığını göstermiştir. Elde edilen bulguların, hemşirelerin çalışma ortam ve koşullarını geliştirmede, psikolojik dayanıklılıklarını artırmada, işle ilgili algıladıkları stresi azaltmada ve iş doyumlarını artırmada katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of nurses' work environment and conditions on their psychological resilience, stress, and job satisfaction, and to examine whether nurses' perceptions of their work environment and conditions, their levels of psychological resilience, stress, and job satisfaction differed according to demographic variables. The study was conducted using quantitative methods and a correlational survey model. Data were collected online using surveys from 365 nurses working at a training and research hospital in Istanbul. Data were analyzed using descriptive and interpretative statistics using IBM SPSS 26.0. The findings indicated that nurses' perceptions of their work environment and conditions influenced their psychological resilience. The findings also indicated that nurses' perceptions of their work environment and conditions significantly influenced their perceived stress level and job satisfaction. Nurses' psychological resilience was also found to significantly affect their perceived stress level and job satisfaction. The effect of nurses' perceived stress on their job satisfaction was also found to be negative and significant. The findings also indicated that nurses' perceptions of their work environment and conditions, psychological resilience, stress, and job satisfaction levels differed significantly based on demographic variables. The findings are expected to contribute to improving nurses' work environment and conditions, enhancing their psychological resilience, reducing perceived work-related stress, and increasing their job satisfaction.